Az egĂ©szsĂ©g nem csupán a betegsĂ©g hiánya, hanem testi, lelki egyensĂşly a kĂĽlsĹ‘ Ă©s belsĹ‘ környezettel, ami az ember testi-szellemi Ă©s társadalmi jĂłlĂ©tĂ©t jelenti. Ennek az állapotnak a fenntartása csak aktĂv egĂ©szsĂ©gtudatos magatartással lehetsĂ©ges, amiĂ©rt a romlĂł környezeti feltĂ©telek miatt egyre többet kell tenni. Fiatal kĂłrboncnokkĂ©nt megdöbbenten láttam azt, hogy szervezetĂĽnk csodálatos felĂ©pĂtĂ©se, szerveink tökĂ©letes működĂ©se hogyan válik semmivĂ© a betegsĂ©gek Ă©s a káros szenvedĂ©lyek roncsolĂł hatására. Hogyan válik a fiatalok tĂĽdeje fekete szövettĂ© a dohányzás miatt, vagy hogyan zsugorodik össze a máj, ami minden mĂ©rget kĂ©pes ártalmatlanĂtani, eredeti mĂ©rete egyharmadára az alkoholbetegekben. Ezek a kĂ©pek a mai napig kĂsĂ©rtenek, amikor egy fiatal nĹ‘t, gyermeket dohányozni vagy inni látok, ezĂ©rt nem vĂ©letlen, hogy szakmai munkámat teljes egĂ©szĂ©ben a betegsĂ©gek megelĹ‘zĂ©sĂ©re fordĂtom. MeggyĹ‘zĹ‘dĂ©sem, hogy nekĂĽnk, magyaroknak sem kellene 10 Ă©vvel korábban meghalnunk, ha az egĂ©szsĂ©get valĂłban Ă©rtĂ©kkĂ©nt kezelnĂ©nk, törĹ‘dnĂ©nk magunkkal Ă©s egymással, Ă©s fejlesztenĂ©nk ismereteinket az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©sĂ©nek terĂĽletĂ©n. EzĂ©rt is örĂĽltem Ă©s nagy megtiszteltetĂ©snek tartom, hogy a Mindentudás EgyetemĂ©n az egĂ©szsĂ©gtudatrĂłl, az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©sĂ©rĹ‘l Ă©s a betegsĂ©gek megelĹ‘zĂ©sĂ©rĹ‘l tarthatok elĹ‘adást.
I. Táplálkozás
Az elfogyasztott táplálék összetétele, minősége, mennyisége, a táplálkozás gyakorisága alapvetően meghatározza közérzetünket, jólétünket és betegségeinket.
II. Dohányzás
Az egészségre ártalmas kockázati tényezők közül a dohányzás a legveszélyesebb. A WHO statisztikái szerint a dohányzás okozta éves halálozás meghaladja a drog, alkohol, fertőző betegségek és a balesetek okozta halálozást együttvéve.
III. Alkohol Ă©s az alkoholizmus
Hazánkban előkelő helyet foglal el az alkohol okozta halálozás. Becslések szerint legalább 800 ezer felnőtt, de egyesek szerint legalább 1 millió honfitársunk küzd alkoholproblémával. Ez a felnőtt férfi lakosság 20%-át és a 15 év feletti nők 5,2%-át jelenti.
IV. KábĂtĂłszerek
A kábĂtĂłszerek elsĹ‘sorban az idegsejtekre Ă©s az idegi kapcsolatokra hatnak. BĂ©nĂtják a gátlĂł funkciĂłkat, Ă©s ezzel felszabadĂtanak olyan kapcsolatokat, amelyek normális körĂĽlmĂ©nyek között nem realizálĂłdhatnak. A kábĂtĂłszerek hatására megváltozik az "Ă©ntudat", csökkennek vagy megszűnnek a gátlások, Ă©s a gyönyörközpont aktiválásával földöntĂşli Ă©lvezetet biztosĂtanak használĂłi számára.
V. A mozgás jelentősége
A testedzĂ©s növeli a szervezet energiaforgalmát Ă©s magasabb oxigĂ©nfogyasztást biztosĂt. A jĂłl vĂ©gzett testmozgás nem csak az izmokat, hanem a szĂvet Ă©s a tĂĽdĹ‘t is edzi. A mozgás Ă©lettani hatásait az anyagcsere alapvetĹ‘ igĂ©nyeinek kielĂ©gĂtĂ©se jelenti.
VI. Következmények
Civilizációs betegségek, öregedés, immunológiai kórképek.