A Nikon cég 1974 óta rendezi meg évente a nemzetközi Small World fotóversenyét. A különféle fénymikroszkópos eljárásokkal készült fotók a laikusok számára is szemet gyönyörködtetők. A mikrofotográfia a dokumentáció egyik módszere, amelynek nagy jelentősége van a tudományban vagy az iparban. A jó mikrofotók azonban egyúttal műalkotások is, amelyek kompozíciója, színvilága és tartalma továbbmutat az egyszerű dokumentációs fölhasználáson, és a nem szakemberek számára is esztétikai élményt nyújt.
„Az elmúlt negyven év folyamán sok minden változott a tudományban és a technikában, és ez egyre több kutató és művész előtt nyitotta meg a lehetőséget, hogy lenyűgöző képeken örökítsék meg és osszák meg a világgal munkájukat” – mondta Eric Flem, a Nikon Instruments kommunikációs igazgatója. „Egy pillantás a galériánkra olyan mintha az elmúlt négy évtized előrelépéseit tartalmazó időkapszulát nyitnánk fel, és láthatjuk, hogy a Nikon Small World öröksége folyamatosan gyarapszik.”
Az idei verseny első díját egy veterán versenyző, a panamai Rogelio Moreno nyerte egy nyitott szájú kerekesférget ábrázoló fotójával. A foglalkozására nézve számítógépes rendszerprogramozó Moreno öntevékeny módon tanulta meg a mikroszkópiát és a mikroszkópos fényképezést. Mostani egyedülálló képe nemcsak a szakemberek számára mutatja be a mikrovilág szépségét és csodáját, hanem a laikusok figyelmét is megragadja.
A zsűri két magyar fotós munkáját is említésre méltónak találta. Így külön kiemelte László Zsófia egérembrió szemét, illetve Pintér Csaba aranyszemű fátyolka petéit ábrázoló képét.
Az összes díjnyertes kép a Nikon oldalán tekinthető meg.