A számok elrettentőek. 1999 óta az AIDS a legtöbb életet követelő fertőző betegség. Eloszlása világszerte nagy egyenlőtlenségeket mutat, és a járvány jellege is régiónként különbözik. A legsúlyosabb helyzet Afrikában alakult ki, ahol a fertőzöttek több mint kétharmada él. Botswanában a felnőtt (15-49 év közötti) lakosság közel 36 százaléka hordozza a vírust, és az arány további tizenöt országban haladja meg a 10 százalékot! Akadt olyan vizsgálat, amelyben a szülés előtt rutinszerűen szűrt nők 70 százaléka bizonyult fertőzöttnek.
Ilyen méretekben a járvány már nemcsak az amúgy is gyenge egészségügyi rendszert roppantja össze, hanem egész országok életét bénítja meg, és évtizedekkel veti vissza a fejlődésben a leginkább sújtott térségeket. A mezőgazdasági termelés helyenként 50 százalékkal visszaesett, hosszú távon élelmiszer-ellátási válság fenyeget. A kórházak AIDS-es betegekkel vannak tele, így az egyéb betegségben szenvedők halálozási aránya is romlott, mert csak súlyosabb állapotban tudják fogadni őket. Az oktatás akadozik, mivel a beteg szülők gyakran nem tudják fedezni a költségeket, az iskolákban pedig nincsen elég tanár, mert sokukat elragadta a kór. Az AIDS eddig tizenhárom millió tizenöt év alatti gyermeket tett árvává, a többségük szintén Afrikában él. A járvány alapvetően átformálja a népességszerkezetet. A szexuálisan aktívvá váló fiatal felnőtteket fertőzi meg, akik a betegség hosszú kifejlődési ideje után húszas-harmincas éveikben halnak meg.
Mintha háború pusztított volna: szinte eltűnik egy generáció. Botswana 2020-ra jósolt koreloszlását a magas születési arányú fejlődő országokra jellemző piramisból kémény alakúra csonkolja az AIDS miatti halálozás. A hatvanévesek száma jelentősen meghaladja majd az ötvenévesekét. Számos országban a mostani tizenöt évesek több mint harmada fog AIDS-ben meghalni, Botswanában ez az arány akár a 90 százalékot is megközelítheti. A pusztítás apokaliptikus méreteket öltött.
A világ többi részén egyelőre nem ilyen súlyos a helyzet, de a tendenciák sok helyütt riasztóak. Afrikán kívül a járvány elsősorban a homoszexuális férfiakat és az intravénás kábítószer-élvezőket sújtja. Ne gondoljuk azonban, hogy a népesség többi része védett: az alkalmi heteroszexuális érintkezések révén a vírus a veszélyeztetett csoportokon kívülre is átterjedhet. Ha a fertőzöttek száma meghalad egy küszöbértéket, az általános népességben is önfenntartóvá válhat a járvány. Afrikában az átvitel leggyakoribb módja ma is a heteroszexuális érintkezés.
Ázsiában a fertőzöttségi arány viszonylag alacsony, csupán Kambodzsában, Mianmarban és Thaiföldön haladja meg az 1 százalékot a felnőtt népességen belül. A hatalmas lélekszámok miatt a vírus hordozóinak száma még így is magas, egyedül Indiában 3,7 millió fertőzött él. A járvány elsősorban az intravénás kábítószer-élvező férfiak között terjed, de már megjelent a második hullám a heteroszexuális úton fertőzött nők között. A prostituáltak fertőzöttségi aránya is magas.
Latin-Amerika bizonyos országaiban a vírust hordozók többsége még valamelyik veszélyeztetett csoporthoz tartozik, másutt azonban már kibontakozóban van a heteroszexuális járvány, és ez a magasabb fertőzöttségi arányokban is tükröződik. A Karib-tenger partján fekvő országokban már a terhes nők 1-4 százaléka bizonyul HIV-pozitívnak a szűrővizsgálatok során, arányuk a kilencvenes években néhány év alatt megkétszereződött. Haitin és a Bahama-szigeteken a felnőtt lakosság 5, illetve 4 százaléka fertőzött. A gyors terjedés hátterében ezekben az országokban a szexuális élet korai megkezdése és a gyakori partnercsere áll. A fiatal nők különösen veszélyeztetettek, mivel gyakrabban folytatnak viszonyt idősebb partnerekkel, akik már nagyobb eséllyel fertőzöttek. A tizenöt-tizenkilenc éves korosztályban egy felmérés ötször magasabb fertőzöttségi arányt talált a lányok, mint a fiúk körében.
Az Egyesült Államokban a járvány elsősorban továbbra is a homoszexuális férfiakat és a kábítószer-élvezőket sújtja: a fertőzöttek 75 százaléka közülük kerül ki. Egyre jobban érintett azonban a spanyol ajkú és a fekete népesség, amelyek körében a heteroszexuális terjedés is jelentős. A fertőzöttek száma országos szinten az utóbbi években 800-900 ezer körül stabilizálódott (a felnőtt lakosság 0,6 százaléka), az AIDS-eredetű halálozás pedig a hatékony kezelések megjelenésének köszönhetően számottevően csökkent. 1993 és 1995 között a huszonöt-negyvennégy éves korosztályban első halálok volt az AIDS, mára azonban visszaszorult az ötödik helyre. A javuló túlélés miatt viszont tovább nőtt az utolsó (AIDS-)stádiumú betegek száma.
Nyugat- és Dél-Európában hasonló a helyzet, de a legtöbb országban a fertőzöttségi arány még alacsonyabb: csupán Franciaországban közelíti meg, és Spanyolországban, Portugáliában lépi túl a 0,5 százalékot. A veszélyeztetett csoportokon belül azonban az arány gyakran sokkal magasabb. Kelet-Európába a járvány nagy késéssel érkezett meg, a térség legnagyobb részére még ma is nagyon alacsony fertőzöttségi arány jellemző. A fertőzöttek zöme a homoszexuális férfiak és az intravénás kábítószer-élvezők közül kerül ki. Aggasztó a járvány robbanásszerű terjedése Ukrajnában: 1995 és 1999 között a diagnosztizált esetek száma a hetvenszeresére növekedett! 1999 végére a becslések szerint már több mint kétszázezren hordozták a vírust, ami az ország felnőtt lakosságának közel egy százaléka. Ilyen gyors ütemű terjedés egyetlen módon következhet be: Ukrajnában a vírus elsősorban közös tűhasználattal adódik át a kábítószer-élvezők között. A fertőzöttek nagy száma miatt komoly veszély, hogy a járvány idővel az általános népességre is átterjed. A jelenség a térség más országaiban is megismétlődhet, Oroszországban például 1-2,5 millióra becsülik az intravénás kábítószer-élvezők számát. Körükben a járvány csak nemrégiben jelent meg, de a korábbi tapasztalatok alapján futótűzszerűen szétterjedhet. Moszkvába 1999-ben jutott el: abban az évben háromszor annyi új esetet diagnosztizáltak, mint az összes megelőző évben együttesen!
Hazánk egyelőre a legkevésbé sújtott országok közé tartozik. Az első eseteket 1985-ben alapították meg, 1999 végén 810 fertőzöttet tartottak nyilván, teljes számukat 3500-4000 körülire becsülik. A betegség miatt a tavalyi év végéig 211-en haltak meg. A vírus elsősorban a homoszexuális férfiak körében terjed, de emelkedik a heteroszexuális fertőzések száma is. Az intravénás kábítószer-élvezők között egyelőre nem észleltek fertőzést, de robbanásszerű terjedést indíthat el, ha a járvány erre a csoportra is átterjed.
A bemutatott számok világszerte elsősorban a HIV-1 terjedését jelzik. A HIV-2 egyelőre alig hagyta el Nyugat-Afrikát, ahol az eredeti vírusgazda mangábé él. A fertőzési arány mindössze tíz afrikai országban haladta meg valamelyest az 1 százalékot, ezek közül nyolc a kontinens nyugati részén terül el. Mivel a HIV-1 már ezekre a területekre is betört, egyes országokban, például Elefántcsontparton, gyakori a kettős fertőzés. Afrikán kívül a HIV-2 csak Indiában és az egykori nyugat-afrikai gyarmataival szorosabb kapcsolatokat ápoló Portugáliában jelentős, ahol 1992-ben az AIDS-esetek 10 százalékáért volt felelős. Az Egyesült Államokban viszont mindössze 79 HIV-2-fertőzöttet tartanak nyilván, akiknek a többsége Nyugat-Afrikában született.