Az első nagytestű emlős születése lefagyasztott petefészek-szövetből

Vágólapra másolva!
Francia kutatóknak első ízben sikerült korábban kivett és fagyasztva tárolt petefészek-szövet visszaültetésével egészséges, nagy testű emlősöket létrehoznia. A módszer reményt nyújthat a jövőben a kemo- vagy sugárterápián átesett nőknek.
Vágólapra másolva!

A lyoni Eduard Herriot kórház kutató-orvosainak bejelentése szerint a hat kísérleti állatból (juhok) négyben alakult ki vemhesség, s három-három egészséges, illetve a születés után rövidesen elpusztult bárány jött a világra (utóbbiakból kettő koraszülött volt).

Bruno Salle professzor véleménye szerint az eredmény reményt adhat azon nők számára, akiket daganatos megbetegedésük miatt kemo- vagy sugárterápiával kell kezelni, s emiatt tönkremennek petefészkeik. A jövőben lehetőség nyílik arra, hogy a kezelések megkezdése előtt kivegyék petefészkeiket (vagy legalábbis az egyiket), s a kezelés végén visszaültessék. Az emberi próbák megkezdéséig azonban még igen sok állatkísérletet kell elvégezni, hogy tökéletesítsék a módszert.

A juhokon mindenesetre már működik az eljárás. Az anyaállatokból kivett petefészkeket 1-3 hónapig folyékony nitrogénben tárolták, majd ugyanazokba az egyedekbe ültették vissza. 2-4 hónappal a visszaültetés után a vizsgálatok már a szövetek normális működését jelezték. Az újszülött bárányok egyike sem mutatott születési rendellenességeket.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!