Robert Tools (jobbra), az első teljesen belső és önálló működésű műszív tulajdonosa egy kedden megtartott sajtótájékoztatón lépett a világ színe elé. A műszív beültetését július 2-án hajtották végre a Louisville Egyetem (Kentucky) sebészei, Robert Dowling és Laman Gray, s eddig csak annyit lehetett tudni gazdájáról, hogy 50-es éveit taposó cukorbeteg férfi.
Az 59 éves kétgyermekes családapa elmondta: számára a legnagyobb változást az jelenti, hogy nem szívdobogást, hanem egy zümmögő, búgó hangot hall a mellkasában. "A hangot sztetoszkóp nélkül is hallhatom, s rádöbbent arra, hogy még életben vagyok" - mondta a riportereknek a louisville-i Jewish Kórházban.
"Nagyszerűen érzem magam. Tudatára ébredtem a halál elkerülhetetlenségének. De arra is rájöttem, hogy ha lehetőség van az élet meghosszabbítására, élni kell vele" - mondta Tools, hozzátéve, hogy nem volt nehéz választania a kísérleti műtét és aközött, hogy otthon, egy széken üldögélve várja a halált. A beavatkozás előtt 80% volt annak esélye, hogy 30 napon belül meghal. A műtét óta ennek már közel kétszerese telt el.
A magas és jelenleg még igen sovány férfi elmondta, hogy a műszív egy "kissé nehezebb érzés a mellkasában, mint a régi szíve". Az orvosok szerint legalább 13 kilót kell híznia (bár az ideális 22 lenne), s ha ez megtörténik, többé fel sem fog neki tűnni a körülbelül 1 kilogrammos tömeg. Ha Tools valóban megerősödne, nemsokára akár sétálhatna és horgászhatna is.
Mint arról korábban beszámoltunk, a páciens állapota először folyamatosan javult, majd augusztus közepén egy fertőzés támadta meg a tüdejét, s visszakapcsolták a lélegeztetőgépre. Azóta ismét javult az állapota, bár a sajtókonferencia alatt többször is légzési problémái voltak, amikor zihálva szedte a levegőt.
A beültetést végző orvosok szerint Tools egy idő után hazatérhet otthonába, s állapotának alakulása összességében jó előjel a következő páciens számára. A második műszívtulajdonos kiléte egyelőre ismeretlen, de nagy valószínűséggel a Kaliforniai Egyetem (Los Angeles) orvosi központjában fogják megműteni.
Az AbioCor az első teljesen belső működésű és komplett műszív, s a külvilág felől kizárólag az energiaellátása zajlik: a testen hordható telepekből a szintén beültetett áramátalakítóhoz, vezérlő panelhez és tartalék elemekhez jut az energia. A tervezők szerint az AbioCor nevet viselő mesterséges szív - amely minőségi ugrást képvisel a műszívek előző nemzedékéhez képest - elvben aktív életmódot tesz lehetővé hordozója számára. Az 1980-as években kifejlesztett műszíveket még egy külső berendezés irányította vezetékeken és csöveken keresztül.
Korábban az [origo]-ban: