Vágólapra másolva!
Rosszkedvű, és nem tudja, miért? Tany Chartrand pszichológus szerint az ilyen "misztikus" hangulatainkért a tudatalattinkban létező, éppen kudarcba fulladt céljaink felelősek.
Vágólapra másolva!

Az Ohiói Állami Egyetemen folyó kutatásai alapján úgy gondolja, hogy a tudatalatti törekvések jelentősen befolyásolják érzéseinket, cselekedeteinket, de még azt is, mennyire vagyunk eredményesek más célok elérésében.

"Amikor egy tudattalan törekvésed sikerrel jár, anélkül, hogy tudnád az okot, jó passzban vagy", magyarázza Chartrand. "Ellenkező esetben égből szakad rá a rossz hangulat." A tudatalattiban létező célok olyan törekvések, melyeket különböző múltbeli helyzetekben el akartunk érni, és amelyek hasonló szituációkban, anélkül hogy tudnánk róluk és akarnánk, automatikusan megjelennek.

Amikor egy fiatal életében először elmegy szórakozni, tudatosan átgondolja, miként viselkedjen és mit mondjon ahhoz, hogy a többiek elfogadják. Emlékezetünkben idővel az ilyen bulis helyzetek összekapcsolódnak ezekkel a valamikor igencsak tudatos viselkedési módokkal, és a tudatalattinkban raktározódnak el. Ezután minden egyes szórakozás automatikusan kiváltja őket, anélkül, hogy minderről tudnánk.

Az adjunktusnő különböző kísérletekben vizsgálta, mi történik az emberrel, ha ezek a célok eredményesek, vagy éppenséggel nem azok. Az egyik ilyen vizsgálatban 109 főiskolás hallgatónak felcserélt szavakból kellett értelmes mondatot alkotnia. Egyes diákoknak a tudatalatti célok kialakítása végett olyan szavakat adtak, mint az "igyekszik", "elér", "sikerrel jár", míg a csoport többi tagja semleges szavakkal dolgozott.

Ezután a hallgatóknak szavak betűiből új szavakat kellett alkotniuk. Egyeseknél ezt a feladatot úgy alakították, hogy biztosan teljesíthető legyen, míg a többieknél lehetetlen volt az eredményesség. Végezetül egy kérdőív segítségével felmérték a diákok hangulatát. A kapott eredmények azt jelezték, hogy azok a teljesítményre ösztönzött résztvevők, akiknek könnyű teszt jutott, jobb passzban voltak, mint a nehéz szavakkal megbirkózni kényszerülő társaik. A "céltalan" csoportban nem észlelték ezt a különbséget.

Egy másik vizsgálattal a kutatónő azt is bebizonyította, hogy a tudatalatti célok kudarca nemcsak negatív hangulatot okoz, hanem a teljesítményt is rontja. Azok ugyanis, akik a szótesztben rosszul szerepeltek, a szóbeli tesztben is alul maradtak...

Tagadhatatlan viszont az is, hogy a céloknak ösztönző hatásuk is van és az egyént arra sarkallják, hogy legközelebb jobban szerepeljen. Chartrand úgy véli, azok, akiknek tudatalatti törekvései kudarcba fulladnak, önérzetüket mások sztereotipizálásával vagy épen becsmérlésével erősítik. Tudatalatti céljaink fontos részei mindennapjainknak. Befolyásolják iskolai és munkahelyi teljesítményüket, anélkül, hogy állandóan arra kellene összpontosítanunk, hogy adott helyzetben mit is akarunk elérni. Nélkülük másra már nem is lennénk képesek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!