Európai Parlament: az embriókutatás támogatása

Vágólapra másolva!
Az Európai Parlament csütörtökön meglehetősen kaotikus vita után, de végül óriási többséggel elvetette azt a bizottsági jelentést, amely az emberi embriókkal kapcsolatos kutatások közfinanszírozásának betiltása mellett foglalt állást.
Vágólapra másolva!

"A humángenetika etikai, jogi, szociális és gazdasági vonatkozásai" című jelentést már a kidolgozásával megbízott eseti bizottság is csak minimális többséggel fogadta el, az EP plénuma pedig 316:37 arányban szavazta le.

A jelentésről folytatott heves vita során a parlament számos módosító indítványt fogadott el, de ezek részben egymással is ellentmondásban álltak, tovább fokozva a szövegtervezet körüli zűrzavart. A képviselők végül arra a következtetésre jutottak, hogy jobb, ha teljes egészében elvetik a jelentést.

A Francesco Fiori olasz konzervatív képviselő által megszövegezett dokumentum a gyógyászati célú klónozást is elvetendőnek minősíti, és állást foglal az emberi embriók kutatási célokra történő létrehozása ellen. A jelentésnek elfogadása esetén sem lett volna jogilag kötelező érvénye, politikai és lélektani jelzésértéke azonban igen.

Az Európai Bizottság éppen a napokban szögezte le, hogy elvi és etikai megfontolásokból ellenzi az emberi embriók reproduktív célú klónozását, kutatási célból vagy őssejtek előállítására történő létrehozását, illetve általában minden olyan kutatást, amely az ember genetikai örökségének a módosítására irányul. Ilyen kutatásokat ezért nem is hajlandó finanszírozni. Elfogadhatónak tartja viszont az őssejtek előállítását olyan embriókból, amelyek abortuszból származnak vagy mesterséges megtermékenyítés során "feleslegként" jöttek létre.

Következő középtávú kutatási keretprogramjának 17,5 milliárd eurós költségvetésében az unió 2,15 milliárd eurót irányzott elő gyógyászati célú genetikai kutatásokra. Az innováció és a távközlési technológiák után ez képviseli a második legnagyobb költségvetési tételt.

Philippe Busquin kutatási kérdésekért felelős biztos azzal kapcsolatban fejtette ki az EU végrehajtó szervének álláspontját, hogy az Advanced Cell Technology nevű amerikai cég vasárnap bejelentette: első ízben sikerült emberi embriót klónoznia.

Az unió mozgástere azonban az adott esetben a kutatások közpénzekből történő finanszírozásának szabályozására szűkül, mert az egészségügy és a kutatáspolitika az egyes tagországok hatáskörébe tartozik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!