Élet a Monte Veritán |
A tagok társasága meglehetősen sokszínű. Itt élt egy ideig Raphael Friedeberg szociáldemokrata orvos, aki a vegetariánusok életelveiért lelkesedett, Ott Gross pszichoanalitikus, a porosz állam esküdt ellensége és a matriarchális társadalom híve, Fritz Brupbacher zürichi orvos, a szegények gyógyítója, Charlotte Bara egyiptomi táncosnő, Joseph Salomonson holland ex-konzul, alias "Répa testvér", aki meztelenül fotóztatta le magát és a kép alá a következőket írta: "A szégyen felöltöztetett bennünket, a tisztesség újra levetkőztet."
Walter Gropius |
Mára igen kevés maradt fenn a kis köztársaságból. A vegetariánusok házából múzeum lett és a parkban itt-ott még láthatók azoknak a "levegő-fény" házacskáknak a nyomai, amelyekben azok laktak, akik hadat üzentek a hagyományos polgári életstílusnak és meghirdették az "életreformot".
Az első idők kommunája, amely a primitív élethez való visszatérést hirdette (tagjai a nudizmusnak hódoltak és bár a szabadban szeméremövet viseltek, sok problémájuk akadt a helyi lakossággal) egy radikális őskeresztény és kommunista ideál alapján, két évtized után új, mondhatni, üzleti alapon kezdett működni.
Szanatóriummá változott, amely fizető vendéglátást ajánlott mindazoknak, akik a vegetarianizmussal és a hélioterápiával meg akarták tisztítani testüket-lelküket. Így sem tudták azonban fenntartani magukat.
Hesse (középen) a Monte Veritán (1907) |
Az alapítók 1920-ban elhagyták az Igazság Hegyét és a kolónia apránként átadta a helyét a politikai emigrációnak, főleg a németeknek, akik Hitler hatalomra kerülése után itt reméltek csendes menedéket.
Még 1928-ban Eduard von der Meydt báró, II. Vilmos császár bankára megvásárolta a hegyet és nyomában megjelentek olyan híres emberek, mint Walter Gropius építész, a Bauhaus atyja, Herman Hesse író-filozófus, Erich Maria Remarque, Emil Ludwig írók.
A régi teaház, a kommuna központi épülete helyébe felépítettek egy Bauhaus-stílusú szállodát, amelyben csak az óriási ablakokon beáradó fény emlékeztetett a természet gyermekeire. Az Igazság Hegye visszapolgárosodott és az Utópia utolsó régi lakóit, mint egy immár letűnt világ feleslegessé vált tanúit, eltávolították - elevenítette fel a történetet a római Il Messaggero.