Az elsőrendű vádlottra, egy szülésznőre, nyolc és félévi börtönbüntetést mért a bíróság a portugál demokrácia történetében példa nélkül álló monstre abortusz-perben.
A felelősségre vont 43 személy között 17-en voltak a terhességmegszakítással vádolt nők, de közülük csak egyet ítéltek négy hónapi börtönre: pontosan azt az egyedülálló, munkanélküli lányt, aki a bíróság előtt sírva vallotta be "bűnét". A többieket, akik némák maradtak a bírósági tárgyalás alatt, felmentették.
A bírósági épület előtt az ítélet ellen tüntető nőszervezetek és baloldali pártok jelszava az volt, hogy "a jelenlegi törvény a bűnös" - a terhességük megszakítására kényszerült és a nyilvános bírósági tárgyaláson megalázott nők nem.
A portugál törvények szerint az abortusz csak abban az esetben megengedett, ha a terhesség erőszak következménye, valamint ha a magzat vagy az anya komoly egészségkárosodássával kell számolni. Ha nem ez a helyzet, a művi terhességmegszakítás illegálisnak számít és három évig terjedő börtönnel büntethető.
Ennek ellenére a különböző szervezetek évi 40 ezerre becsülik az illegális abortuszok számát, de mostanáig nem fordult elő, hogy valakit börtönbüntetésre ítéljenek művi terhességmegszakítás végrehajtásért.
Az ítélet sokakat felháborított, mivel úgy vélik, hogy a törvény idejétmúlt és ráadásul megkülönböztető jellegű. Elsősorban azokat sújtja, akik hátrányosabb körülmények között élnek. A perben is azok kerültek a vádlottak padjára, akik nem tudták egyszerre kifizetni az 400-500 eurót kitevő összeget az "angyalcsinálónak".
Többen fülbevalót, nyakláncot, vagy éppenséggel jegygyűrűt hagytak zálogban a szülésznőnél, aki listát vezetett az adósokról. A hatóságok ennek a listának az alapján jutottak a magukat abortusznak alávető nők nyomára.
Az anyagilag kedvezőbb helyzetben lévők viszont külföldi klinikákon végeztetik el a műtétet, ott nincsenek kitéve a törvény üldözésének. A spanyolországi klinikák például nyíltan hirdetik portugál újságokban a "terhesség önkéntes kezelésének" lehetőségét.
A baloldali pártok kezdeményezésére 1998-ban már sikerült a parlamenttel elfogadtatni egy törvénymódosítást, amely a terhesség 10. hetéig az anya kérésére lehetővé tette volna a terhesség megszakítását.
A katolikus vallású szocialista miniszterelnök és a jobboldali ellenzéki párt szintén vallásos vezetője, akik személy szerint mindketten abortuszellenes álláspontot képviseltek, a törvényt népszavazásnak vetették alá. A referendumon a módosítást ellenzők győztek, 50,9 százalékkal, igaz, a választók közel 70 százaléka távol maradt. Habár a népszavazás így érvénytelennek számított, a parlamenti pártoknak nem volt merszük a törvénymódosítást keresztülvinni.
A mostani per kiváltotta vita azonban megint központi kérdéssé tette az abortusztörvényt. A baloldali pártok képviselői - habár a hatalmon lévő szocialista párt maga is megosztott e kérdésben - újra a parlament elé kívánják vinni a művi terhességmegszakítás legalizációjának kérdését. A kérdés akár kampánytémává is válhat: márciusban parlamenti választásokat tartanak Portugáliában.
Muharay Katalin