Hajszálvékony emlőkamera - új fegyver a daganatok ellen

Vágólapra másolva!
A mellbimbón keresztül bevezethető műszer tíz év előnyt adhat a veszélyeztetett nőknek. Az új szerkezettel észlelni lehetne a rákot közvetlenül megelőző elváltozásokat, amelyre a jelenlegi vizsgálati módszerek - legyenek bármilyen modernek - nem képesek.
Vágólapra másolva!

A londoni Guy's Hospital kutatói olyan vizsgálati eszköz kifejlesztésén dolgoznak, amelynek segítségével akár 10 évvel az emlődaganat megjelenése előtt észrevehetők lesznek a rákos elváltozások megindulására utaló jelek.

3. európai emlőrák-konferencián

Az új szerkezettel a kutatók szerint észlelni lehetne a rákot közvetlenül megelőző elváltozásokat, amelyre a jelenlegi vizsgálati módszerek - legyenek bármilyen modernek - nem képesek. A kórházban eddig néhány hölgy esetében tesztelték az eljárást, s rövid időn belül száz további alkalmazást terveznek.

Amennyiben az eljárás sikeres lesz és engedélyezik, a magas kockázati csoportba tartozó nők - például akiknek családjában halmozottan fordul elő az emlőrák - sokkal nagyobb eséllyel és időben vehetik fel a harcot a betegség ellen. Egy ilyen vizsgálati módszer birtokában sokkal több értelme lehet azoknak a vizsgálatoknak is, amelyek egy-egy személy genetikai kockázatát mérik fel az emlődaganat kialakulása szempontjából.

A mell endoszkópos vizsgálatával korábban is próbálkoztak, de a műszerek először túl vastagnak bizonyultak. A száloptika fejlődésével megjelentek az 1 mm-nél kisebb átmérőjű szerkezetek, de a képminőség a mell vizsgálatára még nem bizonyult megfelelőnek. A segítség a filmipar fővárosából érkezett. A Guy's Hospital kutatóinak endoszkópjait olyan amerikai mérnökök tervezték, akik hollywoodi technikusokkal dolgoztak együtt.

Ajánlat:

From sci-fi to reality - microendoscopy to diagnose breast cancer?
A kutatók részletes sajtóközleménye a 3. európai emlőrák-konferencia honlapjáról letölthető (pdf-formátum).

Korábban az [origo]-ban:

Emlőrák: nyomozás gyilkos génhibák után
Kevés "rosszabb hírű" szakasza van az emberi DNS-állománynak, mint az 1990-es évek közepén megismert BRCA1 és BRCA2 jelzésű gének. Ezek hibás változatai állnak ugyanis az örökletes emlőrákok nagy részének hátterében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!