Vágólapra másolva!
Agatha Christie termékeny szerző volt, egész könyvszekrényre való bűnügyi regényt írt, amelyekben a bűnözők gyakran nyúlnak méreghez; összeszámolták, hogy 41 mérgezéses gyilkosság fordul elő a Christie-krimikben. A gyilkosok főleg arzént, morfint, sztrichnint, ciánt használnak áldozataik másvilágra segítésénél.
Vágólapra másolva!

Agatha Christie nemcsak a krimiknél nélkülözhetetlen feszültségkeltésnek a mestere, hanem a mérgeknek is kiváló ismerője. Két berlini kutató most először vizsgálta át műveit szakmai szempontból. Elsősorban a nikotinnal és talliummal elkövetett bűnügyek érdekelték őket. A tüneteket a szerző meglepően pontosan, orvosilag kifogástalanul írta le, ismerik el a kutatók.

Nem csoda. Christie fiatalon gyógyszertárban dolgozott. Jól ismerte a mérgeket is. Egy érdekes valódi történet "leplezte le" az írónő tudományos forrásait. Egyúttal akár Poirot mester vagy Marple kisasszony éleslátását is felhasználták egy bonyolult haláleset felderítésénél.

A sztori a következő: angol orvosok tanácstalanok voltak egy másfél éves gyerek halálával kapcsolatban, és nem tudták a tüneteket értelmezni mindaddig, amíg egy ápolónő nem segített rajtuk. A hölgy éppen akkor olvasta kedvenc írójának A fakó ló című könyvét. Az említett Agatha Christie-regényben talliummal követ el gyilkosságot a legkevésbé gyanús személy. S az éber Christie-olvasó a valóságos gyilkosság esetében és a gyermek halálában azonos tüneteket fedezett fel.

A szakértők mégis álmélkodni kezdtek, hogyan tudhatott a gyógyszerész írónő a talliumról oly elképesztően sokat, az orvosok pedig oly keveset.

A magyarázat: nem közismert méreg a tallium; még a tájékozottaknak is legfeljebb annyi fogalma van róla, hogy az ólomhoz hasonló a mérgező hatása. Élettani tulajdonságaira először az első világháború alatt figyeltek fel, amikor a hadifogolytáborokban talliumvegyületet használtak féregtelenítésre, és kihullott a foglyok haja. Ettől kezdve tallium-acetátot kezdtek alkalmazni epiláló (szőrtelenítő) szerként, a gyerekeknek pedig gombás megbetegedés ellen írták fel.

Mindaddig, amíg ki nem derült, hogy a gyerekek különösen érzékenyek rá, és az orvos könnyen tévedhet az adagolásnál: a terápiás adag testsúlykilogrammonként 6-8 milligramm, ennek kétszerese viszont már halálos méreg. Felnőtt embert egy gramm körüli mennyiség öl meg.

Talliummérgezés viszont ritkán fordul elő, és ezért hagyták figyelmen kívül mérgező hatását az orvosok. Ráadásul ellentmondásosak a szer tünetei. A tallium a gyomorbélhuzamot nem izgatja, mérgezéskor ritkán okoz hányást, és a tünetek csak három-öt nap után jelentkeznek. Ekkor viszont zsibbadás, hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés, bélgörcs, ízületi fájdalom mutatkozik.

Nem túlzás: Agatha Christie regényei a szórakoztatás mellett tankönyv színvonalú toxikológiai ismereteket is nyújtanak orvosoknak. Csak figyelmesen kell olvasni.

Wolfner András

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!