Az ilyen műtétek nehézségét jól szemlélteti ez a kép |
A műretinát az Optobionics nevű amerikai cég fejlesztette ki, s jelenleg klinikai vizsgálatok folynak a szerkezettel. Az Artificial Silicon Retina (mesterséges szilícium retina) valójában egy olyan mikrochip, amelyet a károsodott retina működésének javítására terveztek, hogy ismét elektromos impulzusokat (ingerületet) küldhessenek az agy felé.
A 2 mm átmérőjű, mindössze 25 mikrométer vastagságú szerkezet 5000 darab mikroszkopikus méretű ún. mikrofotodiódát tartalmaz, amelyek mindegyikéhez egy elektróda tartozik. A diódák feladata, hogy a beérkező fény energiáját olyan elektrokémiai impulzusokká alakítsa át, amelyek serkenteni képesek a retina még működőképes sejtjeit. A szerkezet csak a beérkező fény energiáját hasznosítja, így külön áramforrást sem igényel.
A chip emberi szembe ültetve (a szabályos kerek képződmény bal oldalon) |
A 45-67 év közötti pácienseket 21 hónapig vizsgálták, s az előzetes eredmények igen bíztatóak. A retina mögé beültetett szerkezet működik, sőt hatása jobb a vártnál, mivel egyelőre nem ismert okokból nem csupán a beültetés helyén, de annak környékén is fokozta a retina működését. A hat páciens látása számottevően javult. Bár a teljes látás nem állt vissza, ezek az eredmények is nagyban javítják a betegek életminőségét. Mellékhatásokról (fertőzésekről és gyulladásokról), leválásról, kényelmetlen érzésről nem számoltak be.
A szép eredmények közelebb hozhatják a bionikus szemek megjelenését, amelyek több millió embernek adhatják majd vissza látását világszerte. Az Optobionics terméke - amely csak egy a számos műretina-jelölt között - körülbelül öt év múlva kerülhet piacra.
Ajánlat:
Optobionics
További képek és angol nyelvű információk a cég honlapján.