A közlés szerint Lun Katalin országos tiszti főorvos az intézmény csütörtöki Semmelweis-napi ünnepségén tájékoztatta a résztvevőket arról, hogy a mellrákszűréseket koordináló szakmai bizottság a napokban értékelte a 45-65 éves nők számára decemberben és januárban elindított program első negyedévi eredményeit.
Az ismertetés szerint március 31-ig az országban működő 32 szűrőállomás összesen mintegy 204 ezer behívót küldött ki a vizsgálatokra, amelyeken az érintettek 41 százaléka jelent meg. A mammográfiás szűréseken résztvevők 92 százaléka negatív leletet kapott, a többieket azonban tovább vizsgálták. A közleményben olvasható, hogy a vizsgálatok után műtétre javasolt mintegy 500 nő több mint felénél tünetmentes és 15 milliméter alatti, azaz korai stádiumban lévő mellrákot állapítottak meg, így mintegy 260 érintett emlője vált megmenthetővé a szervezett szűrésnek köszönhetően.
Korábban az [origo]-ban:
A mellrák megelőzhető
2002.01.31. Az emlőrák a nők leggyakoribb rosszindulatú daganata. Gyakorisága növekedést mutat, főleg az idősebb korosztályban. Egyes statisztikai elemzések szerint hasonló tendenciával számolva néhány éven belül a nőknek akár 10-12%-át is érintheti majd e megbetegedés, de ekkorra a betegek túlnyomó többsége véglegesen gyógyítható lesz.
Ne féljünk a rákszűréstől!
2001.11.26. Egyre több tünetmentes nő keresi fel háziorvosát, szakorvosát valamilyen szűrővizsgálat elvégzését kérve. Sokan viszont meghívóval is nehezen szánják rá magukat a szűrésre, viszolyognak, ellenérzéseik vannak. Miért lesznek a nők szorongók, ha a rákszűrést hozzák szóba?
A Magyar Rákellenes Liga felhívása
2001.08.14. A rákos megbetegedések közel 80 százaléka potenciálisan megelőzhető.
Emlőrák: még hatékonyabb gyógyszer
2002.03.25. Az emlődaganat "új" gyógyszere hatékonyabb az eddigi legjobbaknál.