A Nature tudományos magazinban megjelent művészi ábrázolat szerint így nézhetett ki a Jeholornis prima |
Ez a legkorábbi közvetlen bizonyíték a magevő madarakról. Mivel a magok épek maradtak a gyomorban, a kutatók szerint a madarak egészben ették meg azokat ahelyett, hogy összetörték volna kisebb darabokra. A magokat a begyben vagy egy erszényszerű helyen tárolták, és csak később emésztették meg a zúzában. A többi ismert kréta időszaki madár a fogazata alapján egyértelműen húsevő, halevő vagy rovarevő volt. Így a Jeholornis úttörőnek minősíthető, mivel jelenleg ez a legkorábbi ismert növényevő madár.
Az állat pulyka méretű volt, a csontváz teljes hossza körülbelül 75 cm, de a faroktollakkal együtt megközelíthette az 1 métert is. A Jeholornis valamivel nagyobb lehetett, mint a 145 millió évvel ezelőtt élt legkorábbi ismert madár, az Archaeopteryx. A csontváz szerkezete arra utal, hogy a Jeholornis képes volt az erőteljes repülésre, de akár faágakon is üldögélhetett.
Ez a maradvány újabb bizonyítékot nyújt a madarak és néhány ragadozó dinoszaurusz (Theropoda) kapcsolatáról, amelyek két lábon jártak és kicsi, de fogásra alkalmas mellső végtagokkal rendelkeztek. A Jeholornisnak ugyanis nagyon hosszú farka volt a többi kréta időszaki madármaradványhoz képest. Ez hasonlóságot mutat a dromaeosauridákkal, amelyek kis termetű, gyors, két lábon futó állatok voltak, és a feltételezések szerint közeli rokonságban álltak a madarakkal.
A fosszília olyan területen került elő, amelyet a kréta időszak elején vulkánok és trópusi tavak borítottak. Korábban már találtak itt tollas dinoszauruszokat, primitív madarakat és különböző ősi emlősöket is. Vagyis Kína ezen része igazi kincsesbányának bizonyult a fosszíliavadászok számára.
Dulai Alfréd
Ajánlat:
A madarak repülésének evolúciója
Az ELTE TTK Őslénytani Tanszékének oldala
Korábban az [origo]-ban:
Hátborzongató repülő
sárkánygyík
2002. július 22. A brazíliai
középső-kréta időszaki
képződményekben fedeztek fel egy furcsa Pterosauria
maradványt.
Dinoszaurusz
igazi madártollakkal
2002. március 7. Egy új lelet alapján a
dinoszauruszoknak is voltak valódi tollai.