A kolera terjedésében az időjárás-változásnak is szerepe van - erre a következtetésre jutott a michigani és a barcelonai egyetem, valamint a bangladesi járványügyi intézet kutatóinak közös vizsgálata.
A Science tudományos magazinban megjelent tanulmány az El Nino jelenség és a kolera felbukkanása közötti kapcsolatra keresi a magyarázatot. Ennek érdekében először a Bangladesben 1893 és 1920, valamint 1920-40 között pusztító járványok dokumentációját próbálták meg összevetni az akkori időszak klimatikus változásaival.
"Nem azt vizsgáljuk, hogy hatással van-e az El Nino a kolerajárványok kitörésére, mert ezt eddig is tudtuk, hanem azt, hogy miért tapasztalható egyre intenzívebben ez a jelenség" - nyilatkozta a Science Daily tudományos magazinnak Mercedes Pascual, a University of Michigan biológusa. Az eddigi megállapítások alapján az El Nino okozta melegebb periódusokban a kolerajárványok is gyakrabban törnek ki, és pusztítóbbak, míg a köztes időszakban a betegség visszaszorul.
Ennek oka elsősorban az lehet, hogy a betegséget okozó baktériumok a félig édes, félig sós, úgynevezett barak vizekben szaporodnak a leggyorsabban. A jelenség okainak vizsgálata azért válik egyre szükségesebbé, mert a globális felmelegedésnek köszönhetően az El Nino is gyakrabban jelentkezik