A prosztata daganatos megbetegedésének legveszélyesebb formája, amikor a tumorsejtek a szervezet más részeire is átterjednek. Ez a daganat főképpen a csontokba ad áttéteket. Az áttétképzés valószínűségének meghatározása segíthet az orvosoknak a megfelelő kezelés megtervezésében.
A Nature 2002. október 10-ei számában amerikai kutatók egy igen markáns jellegzetességről számoltak be a prosztata legagresszívebb tumorsejtjeinek esetében. Ezekben a sejtekben feltűnően magas az EZH2 jelzésű gén aktivitása.
Arul M. Chinnaiyan és kollégái (University of Michigan) DNS-chipek segítségével hasonlították össze a gének aktivitását a prosztatában lévő, illetve onnan már elvándorolt tumorsejtekben. Ötvenöt olyan gént találtak, amelyek aktivitása nagyobb volt az áttételeződött sejtekben, s a legnagyobb különbség az EZH2 esetében mutatkozott.
A kutatók ezután több mint ezer prosztata-szövetmintában mérték meg az EZH2 gén által kódolt fehérje mennyiségét. A minták között egészséges szövetek, továbbá jó- és rosszindulatú daganatos szövetek is voltak. Azt találták, hogy a betegség előrehaladásával a fehérje mennyisége nő.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a gén megnövekedett aktivitása a betegség oka vagy következménye, ám az bizonyosnak tűnik, hogy az EZH2 által kódolt fehérje mennyisége minden más anyagnál hatékonyabbnak látszik lefolyásának előrejelzésében.