A kétéltűek Jurrasic Parkja

Vágólapra másolva!
Több mint 100 új békafajt fedezett föl egy nemzetközi kutatócsoport Sri Lanka esőerdőiben.
Vágólapra másolva!
Forrás: FIU. Univ.
Eleutherodactylus danae (Fotó: A. Catenazzi)

A kétéltűek száma Földünkön évről évre drasztikusan fogyatkozik, ezért volt különösen nagy jelentősége annak, amikor Madhava Meegaskumbura (Boston University) és a Sri Lanka-i Wildlife Heritage Trust kutatói feltérképezték a sziget még érintetlenül fennmaradt 750 km2-nyi esőerdejében élő kétéltű-állományt.

Az adatokat ezután összevetették azokkal a Sri Lankáról származó egyedekkel, amiket a világ különböző részein múzeumokban őriznek. Az alapos genetikai és viselkedéstani vizsgálatok nyomán, mely az állatok brekegésére is kiterjedt, nem kevesebb, mint 120 eddig ismeretlen fajt sikerült azonosítani.

Az új fajok többsége úgy szaporodik, hogy a szárazföldön a petékből a békaporontyok közvetlenül, tehát az ebihal fázist kihagyva kelnek ki. Talán ez a szaporodási mód lehet a magyarázata annak, miért tudtak épp ezek a békák ilyen szép számban fennmaradni a szigeten. A kétéltűek globális megfogyatkozása mögött ugyanis leggyakrabban az ebihal-állapotot veszélyeztető körülmények rejlenek.

Forrás: FIU. Univ.
Brachycephalus ephippium (Fotó: C. Haddad)

A békák újonnan felfedezett populációi kiemelt ökológiai területté emelik a szigetet, amely esőerdőinek mintegy 95%-át már elveszítette. A kétéltűek eme páratlan paradicsoma vetekszik a Sri Lankánál tízszerte nagyobb területű szigetekkel, Borneóval vagy Madagaszkárral.

A felfedezés után a kutatók abban reménykednek, hogy talán Ázsia egyéb eldugott trópusi vidékein is rejtőznek még felfedezésre váró gerincesek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!