Mint arról október közepén részletesen beszámoltunk, német csillagászok az eddigi legjobb bizonyítékot találták arra, hogy a Tejútrendszer középpontjában egy igen nagy tömegű fekete lyuk helyezkedik el. A Tejútrendszer egy átlagos méretű galaxis, amelyben a becslések szerint legalább 100 milliárd csillag van, s az egyik a mi Napunk. A csillagászok már régóta tudják - főleg az eddigi rádió- és röntgencsillagászati megfigyelések alapján -, hogy a Tejútrendszer középpontjában egy igen nagy tömegű fekete lyuk helyezkedik el. A fekete lyuk magába gyűjti a környékén lévő anyagot, s az eközben lejátszódó heves folyamatok miatt környezete heves röntgen- és rádiósugárzást bocsát ki. A Galaxis középpontját valóban egy erős rádióforrás (Sagittarius A) jelöli ki.
November 4-8-a között nemzetközi csillagászati konferenciát rendeztek az Egyesült Államokban, amely kifejezetten a Tejútrendszer centrumával és az ott lejátszódó heves eseményekkel foglalkozott (Galactic Center Workshop, Kona, Hawaii). Az egyik központi téma az volt, milyen szerepet játszik a Galaxis mai életében a központi fekete lyuk, ez a forró gázanyaggal övezett, a becslések szerint több mint másfél millió kilométer átmérőjű "szörnyeteg".
Dr. Geoffrey Bower és kollégái (University of California, Berkeley) azzal a kijelentéssel álltak elő, hogy a centrális fekete lyukba történő anyagbehullás mértékét az eddigiekben messze túlbecsülték, így Galaxisunk központi objektuma valósággal "éhezik". "Nem egy pusztító szörnyetegről van szó napjainkban, hanem egy kiéhezett oroszlánról" - mondta a kutató.
Bower és kollégái az elmúlt években a fekete lyuk közvetlen környezetéből érkező, erősen polarizált rádiósugárzást vizsgálták. A méréseiken alapuló új becslések szerint a fekete lyukba történő anyagbehullás üteme ezerszer kisebb, mint azt az eddigi tanulmányok állították. A korábbi tanulmányok szerint az anyagbehullás mértéke 10 földtömeg/év körül mozog. Az új becslések szerint ez a földtömeg 1%-ánál is kevesebb.
Mindez jó magyarázza a központi objektum környékének igen kis fényességét, ami hosszú ideje sok fejtörést okoz a kutatóknak. Mi - és a Tejútrendszerben esetleg létező más civilizációk - azonban örülhetnek a szigorú "diétának": a környező anyagot vadul elnyelő fekete lyuk környezete ugyanis olyan intenzív sugárzást bocsát ki, amelyet az ún. aktív galaxisok esetében figyelhetünk meg, s amely esetleg káros hatással lenne ránk.