A körülmények tisztázásában sokat segítene, ha tanulmányozni tudnánk az abból az időszakból származó kőzeteket. Egyes kutatók szerint a nyomokat nem a Földön, hanem a Holdon kell keresni.
A nagy erejű, gyakori becsapódások korszakában jelentős mennyiségű anyag dobódott ki a Föld felszínéből a kozmikus térbe. Abban az időben a Hold a mostaninál háromszor közelebb lehetett a Földhöz, vagyis ideális helyen ahhoz, hogy a becsapódások nyomán kidobott anyagot a felszínére gyűjtse. Minthogy a Hold geológiailag inaktív, a törmeléknek még most is ott kell lennie. A Washingtoni Egyetem hallgatóinak számításai szerint a Hold felszínének minden négyzetkilométerén 200 kilogramm földi eredetű anyag lehet. Felvetődik tehát a kérdés, hogy az Apollo-expedíciók során a Földre hozott csaknem 400 kilogramm holdkőzetbe is belekeveredhettek-e földi eredetű darabok.
A kutatóknak nincs tudomása róla, hogy ilyet találtak volna, bár vélhetően nem is kerestek. Ha a jövőben a Holdon ilyen, földi eredetű anyagot akarnának keresni, azt mindenekelőtt a Hold (Földről nézve) keleti pereme környékén kellene megtenni, mert a Hold keringése során ez az oldala halad elöl, tehát a Föld körül keringő törmelék nagyobb valószínűséggel csapódik erre a területre. Az sincs kizárva, hogy nagy erejű becsapódás esetén a kidobódó anyag közvetlenül éri el a Holdat anélkül, hogy közben a Föld körül keringene. Ebben az esetben a törmelék a Hold Föld felé néző oldalán bárhol szétszóródhatott.
További kérdés, hogy a földi eredetű kőzetek megkülönböztethetők-e az "igazi" holdkőzetektől. A kutatók szerint bizonyos jellegzetes különbségek - elsősorban a földi kőzetekben a kristályvíz jelenléte - alapján egyértelműen megkülönböztethetők egymástól. Ugyancsak árulkodó jel lehet a földi eredetű kőzetekben a szénhidrogének és a karbonátok jelenléte.
A holdfelszín átfésülése földi eredetű kőzetekért elég reménytelen feladat, de a szakemberek szerint robotokkal hatékonyan elvégezhető lenne a munka. Ehhez csak a kétféle kőzet közötti legjellegzetesebb különbséget kell azonosítani, és a robotokat ennek a vizsgálatára kell programozni.