Mint arról korábban már beszámoltunk, a SARS (vagy atípusos tüdőgyulladás) járványszerű elterjedésért a Coronaviridae (koronavírus) család egy olyan új törzse felelős, amely csak nemrég kerülhetett át állatokról az emberre. A víruscsalád korábban ismert tagjai emberekben csak enyhe meghűléses betegségeket okoznak.
A fertőzöttek száma jelenleg 4000 körül van, az áldozatok száma pedig már meghaladta a 200-at.
A kórokozó rekordidő alatt megtörtént azonosítását követően a kutatók gőzerővel dolgoznak az új vírustörzs elleni védőoltás előállításán, ám ez a munka évekig is eltarthat. Még rosszabb hír, hogy szakértők szerint a vakcina csak korlátozott és átmeneti védelmet nyújt majd a kórokozó ellen - írja a BBC.
A vírusok igen gyorsan szaporodnak, ezért a mutációk - örökletes genetikai változások - is igen gyorsan alakulnak ki törzseikben. E változások egy része oda vezethet, hogy még könnyebben és gyorsabban képesek terjedni és fertőzni.
Sajnos az állatokat megbetegítő koronavírusokra jellemző, hogy különösen gyorsan képesek mutálni. A kutatók szerint valószínű, hogy e képességét az új jövevény is magával hozta, így az ellene kifejlesztette védőoltások csak átmenetiek lehetnek - az állatok vakcinációjánál ez jól ismert gyakorlati probléma.
A gondokat súlyosbítja, hogy az állati koronavírusok gyakran mutálnak úgy, hogy nem csupán cseppfertőzéssel (ember esetében például köhögéssel és tüsszentéssel), hanem az ürülékkel is terjedhetnének. Ez megnöveli annak valószínűségét, hogy az emberi változat jövőbeli nagy kitörése fertőzött vízzel vagy szennyezett élelmiszerekkel mehet végbe. Egyelőre nem lehet eldönteni, hogy máris terjed-e ilyen módon.