A ratifikálás pontos dátumáról a nyolc vezető ipari állam (G8) június eleji, eviani csúcstalálkozóján állapodnak meg. Először azonban tisztázni kell a nemzetközi közösség pénzügyi hozzájárulását a klímavédelemhez - közölte az orosz környezetvédelmi képviselője vasárnap Párizsban, a Nyolcak környezetvédelmi minisztereinek Eviant előkészítő tanácskozásán.
Az éghajlat felmelegedését okozó, üvegházhatást keltő gázok kibocsátását megfékezni hivatott kiotói megállapodást eddig 104 ország ratifikálta, amelyek az iparilag fejlett országok 1990. évi káros kibocsátásainak 44 százalékáért felelősek. A kiotói megállapodás azonban csak akkor lép életbe, ha a csatlakozó országok összes kibocsátása eléri a káros gázok kibocsátásának 55 százalékát, s ez már csak Oroszország késlekedő ratifikálásával lehetséges.
Oroszország önmagában is az 1990-es kibocsátási szint több mint 17 százalékát képviseli, így az ő megerősítésével azonnal életbe léphetne a jegyzőkönyv.
Az Egyesült Államok két éve egyoldalúan felmondta ugyan a megállapodást - s pontosan ezért kellene a megfelelő mennyiség eléréséhez az orosz ratifikálás -, de az aláírók túlnyomó többsége továbbra is tartja magát a Kiotóban megerősített célokhoz. Az EU tavaly ratifikálta a jegyzőkönyvet.