Egy új tanulmány szerint a közönséges erdei egerek (Apodemus sylvaticus) élénk színű levelekből és magok héjából útjelzőket készítenek, amelyeket felfedező útjukon magukkal visznek.
Ez az első alkalom, hogy az állatokat olyan viselkedésen kaptak, amely eddig csak az emberre volt jellemző, nevezetesen, hogy hordozható, kifejezetten erre a célra "készített" útjelzőket használjanak. "Szinte hihetetlen. Senki sem hitte, hogy az egerek rendelkeznek olyan intelligenciával, hogy a tájékozódást segítő eszközöket használjanak" - mondja Pavel Stopka, a prágai Károly Egyetem munkatársa.
A közönséges erdei egér tágas mezőkön él, ahol nincsenek természetes tájékozódási pontok. Ezért az állatok levelekből és gallyacskákból kis kupacokat építenek, amelyek mintegy jelzőoszlopokként segítik tájékozódásukat - magyarázza Stupka munkatársával, David Macdonalddal (Oxfordi Egyetem).
Amikor az egér alaposan átvizsgált egy területet, fogja a halmát, és továbbáll. Megfigyelték, hogy laboratóriumi körülmények között is hasonló módon viselkedtek a rágcsálók: ott is magukkal cipelték azokat a kis műanyag korongokat, amelyeket a kutatók a területükön hagytak. Ha például egy ragadozó megzavarja, és kénytelen elszaladni, elég egy pillantást vetnie jelzőtáblájára, és rögtön tudja, hogy pontosan merre volt, mielőtt megriasztották volna.
Jane Hurst szerint - aki a Liverpooli Egyetemen a közönséges háziegér szagjeleit tanulmányozza - meglepő és mulatságos, hogy az erdeiegér ilyen módon tájékozódik, bár teljesen érthető. "Minden rágcsáló rendelkezik illatmirigyekkel a szájkörnyéken. A háziegér vizelet-fehérjék segítségével kommunikál, de mezei rokona pórul járna, ha hasonló módon tájékozódna, mert túlságosan könnyű célpontul szolgálna a ragadozóknak."