A dél-kínai egyetem kutatóinak és egészségügyi szakértőinek sikerült egy cibetmacskánál elkülöníteniük az atípusos tüdőgyulladást okozó koronavírust. A felfedezésnek óriási jelentősége van a fertőző betegség megfékezése szempontjából.
Tudósok korábban már sejtetni engedték, hogy a SARS-vírus egy állattól ered és onnan terjedt tovább az emberre. A szakértők csupán arra nem tudtak választ adni, hogy melyik állattól származik a kórokozó.
Egy környezetvédő csoport pénteken azt követelte a pekingi hatóságoktól, hogy tiltsa meg a vadhús fogyasztását annak ellenére, hogy ez a hagyományos kínai konyha egyik különlegessége.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken már nem tanácsolta el az utazókat attól, hogy felkeressék Hongkongot és Kuangtung (Guangdong) tartományt. A WHO azzal indokolta döntését, hogy a két térségben sikerült a fertőzést ellenőrzés alá vonni.
A kínai egyetemre jelentkező diákoknak a SARS-t kiszűrő vizsgálaton kell átesniük a következő hónapban - írta egy kínai napilap pénteken. A hatóságok a különböző megelőző és a gyülekezést tiltó intézkedések ellenére határoztak az egyetemi vizsgák megrendezése mellett. Pekingben, ahol a fertőzés a legtöbb áldozatát szedte, mintegy 81 ezren vesznek részt az egyetemi felvételiken.
Kína szárazföldi részén eddig 303-an haltak meg az atípusos tüdőgyulladásban, és 5285-en fertőződtek meg, míg világszerte 689 halálos áldozatot és 8 ezer beteget számoltak össze.
A kínai hatóságok pénteken azt közölték, hogy az elmúlt 24 órában hárman haltak meg a betegségben és húszan fertőződtek meg.