Évente mintegy 2500-an halnak meg emlőrákos megbetegedésben Magyarországon, közel 800 nő esetében a rendszeres szűréssel és a korai felismeréssel ez megelőzhető lenne - hangsúlyozta a Magyar Szenológiai Társaság elnöke június 24-én, kedden Budapesten az Emlő Egészségéért Világtársaság ötnapos kongresszus megnyitóján.
A szervezett szűrővizsgálatra 2002-ben több mint 750 ezer 45 és 65 év közötti nőt hívtak be, de ezen csak alig több mint 43 százalékuk vett részt - ismertette Nagykálnai Tamás. Közülük több mint 21 ezer embert további vizsgálatra rendeltek be, és közel 2500 esetben javasoltak műtétet a szakemberek.
A szűrésekre kétévente várják a 45 év feletti női lakosságot. A 65 évesnél idősebb hölgyek esetében évente 100 ezerből 240 esetben jelentkezik a daganatos elváltozás az emlőben, ami azt jelenti, hogy az idősebb kort megélők körében minden nyolcadik nőt fenyeget a betegség.
Azokban az országokban - például Svédország vagy Norvégia -, ahol elérték, hogy a veszélyeztetett korú lakosság 60-70 százalékát sikerül megszűrni, 25-30 százalékkal csökkent az emlőrákban elhalálozók száma. Az unió országaiban összesen mintegy 260 ezren betegednek meg évente emlőrákban, s az északi országokban: az Egyesült Királyságban, Írországban vagy Norvégiában gyakrabban fordul elő a betegség, míg a déli államokban ritkább. Ebben a különbségben nagy szerepe lehet a táplálkozási szokásoknak, az olívaolaj, a zöldségfélék és a rostdús táplálékok fogyasztása ugyanis csökkentheti a kockázatot.
Bár kevéssé ismert tény, de az emlődaganatok a férfiakat sem kímélik: az esetek kevesebb mint egy százalékában férfiaknál a mellbimbónál jelentkezik a kór, az ő esetükben viszont azonnal felismerhető.