A Plesiosaurus - júra időszakból származó hüllő - tökéletes állapotban megőrződött maradványaira egy arra sétáló helyi nyugdíjas, Gerald McSorley lelt rá, és azonnal értesítette a skót nemzeti múzeumot. A 11 méter hosszú, nyurga nyakú húsevő Plesiosaurusok 200-65 millió évvel ezelőtt éltek, s a dinoszauruszokkal együtt tűntek el a Föld színéről.
McSorley, aki temészetesen a Nessie létezésében hívők táborához tartozik, sietett kifejezni, a lelet számára kétségtelen bizonyítéka annak, hogy a szörny igenis létezik, a hasonlóság a Plesiosaurus és a szörnyről kialakult kép között nem lehet csupán a véletlen műve.
Gyanús mészkőágy
A skót nemzeti múzeum munkatársa, Lyall Anderson paleontológus már jóval óvatosabban nyilatkozott a kérdésben: "A fosszília kétségtelenül egy Plesiosaurustól származik, és nem kételkedem McSorley úr szavaiban, amikor azt állítja, a tópart mentén lelt rá. Csakhogy számos jel arra utal, hogy a fosszília eredetileg máshonnan származik, és mesterséges úton került a Loch Ness-be. A Plesiosaurus ugyanis szürke, júra időszakból való mészkőbe ágyazottan maradt fönn, a Ness-i tó környékén található kőzetek ennél viszont jóval korábbiak - javarészt kristályos, vulkáni eredetű kőzetek." Tény, hogy a tó 50 kilométeres körzetében nem találni mészkőréteget.
A lelet kőzetébe ágyazódva ráadásul számtalan olyan élőlény maradványa található, ami arra utal, hogy a fosszília tengervízzel érintkezett, méghozzá a közelmúltban. Erre a következtetésre jutott Richard Forrest is, a leicesteri New Walk Museum Plesiosaurus szakértője, aki szerint a fosszíliát befogadó kőzetben látható mélyedések tengeri szivacsoktól eredhetnek, s a maradvány egy ideig kavicsos tengerparton heverhetett. A Ness-i tó viszont édesvíz.
Bármily meglepő, a szkeptikusok véleményét osztja a Loch Ness-i szörny hivatalos rajongóklubjának (Official Loch Ness Monster Fan Club) elnöke is, aki szerint a lelet szinte bizonyosan máshonnan került a tó partájra - ráadásul azon kevés hely egyikére, ahol a turisták megközelíthetik a partot. "Ami engem illet, meggyőződésem szerint azzal a szándékkal tették oda, hogy valaki megtalálja" - szögezte le a klubelnök, aki egyébként 250 ezer fontos életbiztosítást kötött arra az esetre, ha a szörny élve fölfalná.
Jóllehet nem ez lenne az első eset, amikor Nessie létezésére szánt hamis bizonyíték kerül elő, Forrest nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy a fosszília véletlenül került a helyszínre. Néhány éve ugyanis ugyanitt egy Plesiosaurustól származó csontot találtak, amiről később kiderült, egy idegenvezető bemutatóanyagának részeként került a helyszínre, majd ott felejtették.