Magyarországon a statisztikák szerint a legcsapadékosabb hónapnak a június számít, de a május és a július is az élbolyba tartozik. Idén az ötödik és hatodik hónapban néhol a sokéves átlag 20 százalékát sem érte el a csapadék mennyisége, míg a 30. héten lezúdult csapadékmennyiség sokfelé a havi átlag többszöröse volt.
Kecskeméten július 24-én, csütörtökön néhány óra leforgása alatt a város egyes részein 100 mm-nél több eső zúdult le, ami a havi átlag kétszeresét jelenti. Ugyanezen a napon a Mátrában nem volt ritka a 140 mm csapadék sem. Meg kell jegyezni azonban, hogy ez még jóval elmarad a hazai rekordtól. A Magyarországon eddig mért legnagyobb 24 órai csapadék 260 mm volt, ezt a Vértesben levő Dad községben jegyezték fel 1953. június 9-én.
A nagy csapadékhoz egy speciális időjárási helyzet vezetett. A megelőző héten már mutatkozott a változékonyság. A nagy meleget okozó légnyomásképződményt, az úgynevezett meleg gerincet a tőlünk északra vonuló gyenge hidegfrontok folyamatosan leépítették, így július második felében többször ki tudott alakulni számottevő csapadék.
Aszály után özönvíz
Ez esetben az érkező hidegfront lelassult, hullámot vetett. Az így kialakuló légörvényben dinamikus feláramlás jött létre, ami kedvezett a csapadékképződésnek, és több napon át fenn is tartotta a labilis helyzetet.
A Kárpát-medencét a hidegfront előtt nagy nedvességtartalmú levegő töltötte ki. Mivel a hidegfront lelassult, részleges légtömegcsere csak a nyugati országrészben jött létre, azaz keleten a nagy nedvességtartalmú, fülledt levegő feláramlásából jelentős mennyiségű csapadék tudott kihullani. Ennek következtében jöttek létre az ominózus özönvízszerű felhőszakadások.
A meteorológusok egyre tanácstalanabbak, amikor azt kérdezik tőlük, mikor érdemes nyaralni, mikor van megbízhatóan napos, nyári idő. Jobb híján a sokéves átlagokra hagyatkoznak, egy hétnél tovább ugyanis nincs sok értelme az előrejelzésnek. A statisztika alapján a július vége, augusztus eleje a leginkább száraz periódus, ennek ellenére az ideivel együtt zsinórban a harmadik évet éljük meg, amikor ez a trend felborul. Lehet, hogy valami nincs rendben? Nem tudni. Három évből messzemenő következtetéseket még nem lehet levonni...