Kína nem jelent veszélyt - a start nemzetközi visszhangja

Vágólapra másolva!
Különböző felhanggal ugyan, ám Oroszország, Japán, az Európai Űrügynökség, valamint amerikai és ausztrál szakértők egyaránt gratuláltak az embert szállító első kínai űrhajó sikeres startjához.
Vágólapra másolva!

"Ez világra szóló esemény" - nyilatkozta Gennagyij Szeleznyov, az orosz állami duma elnöke. A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó űrhajósokat tájékoztatták a sikeres startról, rádiókapcsolat megteremtését azonban nem tervezik. "A kínaiaknak e nélkül is van éppen elég tennivalójuk az első olyan űrhajósküldetés során, amikor ember repül az űreszköz fedélzetén" - közölték a Moszkva melletti repülésirányító központban.

Az orosz beszámolókban és reagálásokban hangsúlyozták, hogy a kínai űrtechnika egyértelműen a szovjet vívmányokon alapul. A Hosszú Menetelés 2F típusú hordozórakéta a Szojuz rakéta másolata - mutatott rá az ORT tévé. Az állami dumában a képviselők kiemelték, hogy az "óriási siker"-hez bőségesen hozzájárultak a szovjet szakértők előkészítő munkálatai.

A japán kormányszóvivő őszintén gratulált a Sencsou-5 (Shenzou) felbocsátásához, és igyekezett csillapítani azokat az aggodalmakat, hogy Tokió - amely évtizedeken át Ázsia vezető űrhatalmának számított - lemaradt a hatalmas szomszéd ország mögött, mondván: Japán a saját útját járja. A japán űrügynökség ugyancsak próbálta kisebbíteni a párharcot. "Úgy tűnik, van egy új vetélytársunk, de minthogy ez nem háború, Kína nem jelent veszélyt" - mondta Inue Hirosi, az ügynökség szóvivője.

Az Európai Űrügynökség (ESA) szívélyes jókívánságait tolmácsolta Pekingnek "nagy siker"-éhez. Kína a harmadik ország, amely önerőből küldött embert az űrbe, "bizonyította űrtechnológiája megbízhatóságát. Ez a küldetés a szorosabb kooperáció új korszakának nyitánya lehet az űrkutatás világközösségében" - jelentette ki Párizsban Jean-Jacques Dordain, a Kínával 1980 óta együttműködő ESA vezérigazgatója.

Az ausztráliai Wollongong Egyetem szakértője, Morris Jones "kivételes siker"-ként méltatta a kínai űrkutatás teljesítményét. "Úgy vélem, a küldetést teljes siker fogja koronázni. Holnap egy kicsattanó formában lévő és nagyon boldog űrhajós visszatérésére számítok" - tette hozzá Jones, felidézve: több mint 40 évet kellett várni arra, hogy - a volt Szovjetunió és az Egyesült Államok után - egy harmadik ország ilyen hőstettet hajtson végre.

James Oberg, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) volt vezető munkatársa "a nagyon jól sikerült" indítást emelte ki. "Van egy mondás a NASA-ban: minél többet verejtékezel békében, annál kevesebbet vérzel a háborúban", azaz, ha a kínaiak megfelelően felkészültek, akkor a repülésben és a visszatérésben sem adódhatnak nehézségek - nyilatkozta Oberg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!