Miközben kedden este számos olvasónk bizonyára az utolsó előkészületeket tette a Vészhelyzet legújabb epizódjának megtekintéséhez, az igazán drámai események központi csillagunkon történtek: a Napon újabb gigantikus kitörés zajlott le, amelyet a csillagászok az eddig észlelt legnagyobb napkitörésként értékeltek.
Nem sokkal a kitörés után az ionizáló sugárzás lesújtott a Föld atmoszférájára, kontinentális mértékű rádiózavarokat okozva Észak- és Dél-Amerikában.
A kitörés a Földről nézve a Nap nyugati peremén, a 486-os számú napfoltcsoport felett történt, így a kidobott napanyag nem pontosan felénk irányult. Ennek ellenére november 5-én és 6-án, amikor a napanyag egy része eléri a Földet, újabb geomágneses viharra és sarki fények felbukkanására kell számítani világszerte.
Az eddigi legnagyobb napkitörést 2001 áprilisában észlelték, amelyet az erre szolgáló skálán az ún. X20-as kategóriába soroltak. A mostani jelenség kiértékelése még folyamatban van, de a jelek szerint ennél is erősebb volt. Mint arról részletesen beszámoltunk, a múlt heti első nagy kitörés X17-es volt.