A WHO illetékese közölte, a járványt valószínűleg sikerült ellenőrzés alá vonni, visszatérését azonban nem lehet teljesen kizárni, mivel a területen továbbra is hullanak el állatok a vírusfertőzés következtében. A világszervezet illetékese szerint a közegészségügyi hatóságok munkáját nehezíti, hogy a környék lakossága sokáig a civilizációtól elzártan élt a dzsungelban.
Közép-Afrikában, a Kongói Köztársaság és Gabon területén 2001 óta ötödször pusztít a járvány, eddig összesen 220 halálos áldozatot követelve. Az egyik legnagyobb fertőzés az év elején ütötte fel a fejét; a halálos áldozatok száma akkor meghaladta a százat.
Hatósági állásfoglalás szerint a sorozatos megbetegedések annak következményei, hogy a falvak lakói vírussal fertőzött állatokat vadásznak le. Szakértők szerint az új járvány kitörését is fertőzött vaddisznóhús fogyasztása idézte elő. Ugyanakkor a kongói temetkezési szokások is felelősek lehetnek az ebola gyors terjedéséért.
Az ebolavírus okozza az egyik legveszélyesebb járványos megbetegedést a Földön, a fertőzöttek 90 százaléka igen gyorsan belehal a betegségbe. Az ebola megbetegedés tünetei hirtelen lázzal, fejfájással, torokfájással kezdődnek, amit hányás, hasmenés és erős belső vérzés követ. A vírus lappangási ideje kettőtől huszonegy napig terjed.