A higany okozta káros hatások az agykárosodás mellett szívproblémákat is előidézhetnek a születendő gyermeknél - állapította meg a vizsgálat, alig egy héttel azt követően, hogy az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal nyilvánosságra hozta: az Egyesült Államokban a korábban becsültnél csaknem kétszer több újszülött jön a világra úgy, hogy vérének higanytartalma a normálisnál magasabb.
A gyermekek esetében mind a születés előtti, mind pedig a születést követő higanyártalom károsítja az agyat - állapították meg a kutatók, hangsúlyozva, hogy ez különösen komoly gondokat vet fel a világnak olyan térségeiben, ahol a hal és egyéb tengeri állatok fogyasztása a napi étrend jelentős részét képezi.
A vizsgálat részeként a Dániához tartózó Feröer-szigeteken élő ezer gyermek és anya vérképét vizsgálták a kutatók, először újszülött korban, majd a gyerekek hét-, illetve tizennégy éves korában. A szigeteken élők hagyományosan nagy mennyiségű tengeri élőlényt fogyasztanak, amelyek többsége ma már elfogadhatatlan mennyiségű higanyt tartalmaz.
A térségben élő nők nyilvánvalóan maguk is higanymérgezésben szenvednek, gyermekük tehát már magzati élete során a normálisnál több higanyhatásnak volt kitéve - írta a Journal of Pediatrics című amerikai tudományos folyóirat.
A gyerekek koponyájához elektródákat erősítve azt tapasztalták, hogy az agy a normálisnál lassabban reagál az elektromos jelekre. Megállapításuk szerint minél magasabb volt a higanykoncentráció az anya, illetve az újszülött vérében, annál súlyosabb méreteket öltött a normálistól való eltérés az agyműködésben. Ezek a neuorológiai rendellenességek okozták a gyerekek szívműködésében tapasztalható szabálytalanságokat. Minél nagyobb volt a gyermekek vérében található higany mennyisége, annál kevésbé volt normális szívritmusuk, amely akadályozva a szervezet számára szükséges oxigénmennyiség folyamatos biztosítását.