Milyen víziók fogalmazhatók meg a fenntartható fejlődésről? Hogyan néznek majd ki városaink, falvaink egy generáció múlva? Milyenek lesznek a helyi közösségek, gazdaságok? Milyen újfajta társadalmi kockázatokra, konfliktusokra és részvételi lehetőségekre számíthatunk? Milyen gazdaság, informatika és fogyasztási szokások lesznek jellemzők? Milyen változások kellenének a táplálkozástól a környezeti állapotig?
2004. februártól júniusig öt beszélgetés során a fenntarthatóságról szóló nézetek kerülnek terítékre. A Védegylet, a Magyar Biológiai Társaság Környezet- és Természetvédelmi Szakosztálya által szervezett beszélgetéssorozat igazi dialógusokra épül természet- és társadalomtudósok részvételével. A fenntarthatóság fogalma köré szervezett beszélgetéssorozat célja, hogy vitát, széles körű párbeszédet gerjesszen arról, milyen versengő jövőképek élnek a mai Magyarországon.
Február 26. Bioszféra és ember
Vida Gábor (MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet, Vácrátót) és Mihók Barbara (Magyar Biológiai Társaság Környezet- és Természetvédelmi Szakosztálya)
Milyen elvek fogalmazhatók meg a fenntarthatóságról, bioszféra és ember kapcsolatáról? Hogyan sáfárkodjunk ökológiai értékeinkkel?
Március 25. Fenntartható mezőgazdálkodás és vidékfejlesztés
Ángyán József (Szent István Egyetem, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet, Gödöllő) és Bela Györgyi (Szent István Egyetem, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet, Gödöllő)
Mit jelent a fenntartható vidékfejlesztés, a többfunkciós mezőgazdálkodás? Hogyan egyeztethetők össze a gazdálkodás és a természetvédelem érdekei? Milyen esélyeket teremt a hazai vidéknek és a mezőgazdálkodásból élőknek hazánk Európai Unióhoz csatlakozása?
Április 29. Ökológiailag fenntartható gazdaság
Kerekes Sándor (Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, Környezettudományi Intézet) és Bodorkós Barbara (Szent István Egyetem, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet, Gödöllő)
Hogyan működne egy fenntartható gazdaság? Mi lenne a szervező logikája egy fenntartható gazdaságnak? Milyen gazdaságpolitika segítené elő a fenntartható gazdaság kialakulását?
Május 27. Kockázattársadalom, társadalmi részvétel
Vári Anna (MTA Szociológiai Kutatóintézet) és Pataki György (Szent István Egyetem, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet, Gödöllő)
Merre tart a magyar kockázattársadalom? Hogyan működik a társadalmi részvételen alapuló demokratikus döntéshozatal? Mi jellemzi a hazai környezeti konfliktusokat a rendszerváltozás óta?
Június 24. Ökopolitika
Lányi András (ELTE Szociológiai Intézet) és Jávor Benedek (Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Környezet- és Versenyjogi Tanszék)
Mit akar az ökopolitika? Kiből lesz ökopolitikus? Hogy áll a zöldek és a pártpolitika kapcsolata? Milyen a zöldek politikai érdekérvényesítő képessége?
A beszélgetések ideje és helye:
minden hónap utolsó csütörtökén, 18 órai kezdettel, a Millenáris Teátrum-Hajóban (Budapest, Fény u. 20-22.)