Az OraSure Technologies által kifejlesztett gyorsteszt eredeti változata - amelyet 2002 novemberében engedélyezte az FDA - még a vérből mutatta ki a vírus ellen termelődött antitesteket, a HIV-1 törzs esetében. 2004. március 19-én a HIV-2 kimutatására alkalmas változat is kereskedelmi forgalomba kerülhetett, ám ez is vérmintákat használt.
Az újabb előrelépés az, hogy - először a HIV-gyorstesztek között - elkészült a szájüregből nyert minták alapján működő változat is, ami egyelőre a HIV-1 kimutatásra alkalmas. Az eredmény - a korábbiakhoz hasonlóan - percek alatt elkészül, és a fejlesztők szerint nagy segítség lesz a fertőzés terjedése elleni küzdelemben.
A gyorsteszt során az egyik végén kis szivaccsal ellátott eszköz szivacsos felét az ajkak alá, a metszőfogak külső felülete fölé helyezik, majd a többi fog fölött lévő érzékeny íny felé haladva mintát vesznek. Ezek után a mintát a képen látható flakonba helyezik, amely 20 perc elteltével - a terhestesztekhez hasonlóan - az oldalán látható csík elszíneződével jelzi a mintaadó esetleges fertőzöttségét.
A fent említett gyorstesztek - bár igen jó hatásfokkal működnek - csak előzetes információkat nyújthatnak, s a pozitív diagnózis megerősítéséhez (vagyis a fertőzöttség kimutatásához) hagyományos teszteket kell elvégezni.
A HIV-tesztek természetesen nem jelentenek megoldást a 2003-ban mintegy 3 millió áldozatot szedő világjárvány kezelésére - a fő hangsúlyt továbbra is a megelőzésre kell helyezni, felvilágosítással és megbízható vakcinák kifejlesztésével. A legújabb adatok szerint több mint 40 millió ember fertőzött a HIV-vírussal, de cselekvés hiányában ez a szám egy évtizeden belül 100 millióra nőhet.
Hazánkban az orvosi gyakorlatban egyelőre kizárólag szaruhártya-átültetéseknél használnak gyorstesztet, ahol az eljárás nem enged meg többnapos vizsgálatokat.