A Nemzeti Alváskutató Intézet 1473 amerikai család alvási szokásait vizsgálta 2003-ban. A felmérés szerint az újszülöttektől a 10 éves korú gyermekekig egyaránt legalább napi 1-2 óra hiányzik az optimális alvásmennyiségből. Ráadásul a gyerekek többségénél (69 százalék) észleltek további alvásproblémákat, mint például az elalvási nehézség, elalvási ellenkezés, éjszakai felriadás vagy rémálmok.
A csecsemők az optimálisnak tartott napi 14-15 óra helyett átlagosan mindössze 12,7 órát alszanak, a 1-3 éves korú gyerekek pedig ezt az időt is egy órával megkurtítják, holott nekik is legalább 12-14 órára lenne szükségük. Az ötévesek is 11-13 óra helyett 10,4-et, az alsó tagozatos iskolások pedig már csak 9,5 órát alszanak naponta.
A szakértők azt is megállapították, hogy az alváshiány összefüggésben van az étkezési szokásokkal: azoknak a gyerekeknek, akik naponta legalább egyszer isznak koffeintartalmú italt - ez a gyerekek 26 százaléka -, összességében 30 perccel rövidül meg az éjszakai alvásidejük.
Ráadásul már az egészen kicsik jelentős részének (30-40 százalék) szobájában van tévé, amely a szakértők szerint további 20 perccel rövidíti az egészséges fejlődéshez szükséges alvásidőt.
Az alváshiány a szülőkre is kiterjed: a felnőttek átlagosan 6,8 órát alszanak, miközben elmondásuk szerint szervezetük legalább 8-9 órát igényelne.