Az ENSZ AIDS elleni szervezete, a UNAIDS kimutatása szerint a világ tavaly 4,7 milliárd dollárt fordított nemzetközi szinten a betegség elleni küzdelemre. 2002-ben ez az összeg csak 1,7 milliárd dollár, 1996-ban pedig még csupán 300 millió dollár volt.
A George Bush amerikai elnök által a közelmúltban bejelentett terv, amelynek értelmében öt év alatt 15 milliárd dollárt költenek erre a célra, évi 3 milliárd dollárral növelné az AIDS elleni küzdelemre fordítható összeget.
Dr. Peter Piot, az UNAIDS ügyvezető igazgatója - aki két éve úgy vélekedett, hogy évente 10 milliárd dollárra lesz szükség - most úgy gondolja, hogy "nőni fog az AIDS elleni harcra szolgáló összeg, ha nem is annyira, hogy megfelelne a szükségleteknek. Ugyanakkor ez mindenképpen oda vezet, hogy erősíteni lehet majd a kezelési programokat."
A nem kormányzati szervezetek véleménye szerint a jelenlegi összegek csak a negyedét jelentik annak, mint amennyire az évtized végén lesz szükség, tekintettel arra, hogy ma kb. 40 millió ember HIV-fertőzött, főleg Afrikában, ami kétszer annyi, mint tíz évvel ezelőtt. Peter Piot azonban emlékeztet arra, hogy két évvel ezelőtt a puszta ötlet, hogy javítsák a kezeléseket, "elképzelhetetlen lett volna, mivel nem állt rendelkezésre elég pénz".
Ugyanígy látják a helyzetet az AIDS, a tuberkolózis és a malária elleni Világalapnál, amelyet az ENSZ 2002-ben hozott létre, a Microsoft alapítójának, Bill Gatesnek 1,5 milliárd dolláros adományából. Az intézmény öt évre szóló, 2,9 milliárd dolláros költségvetést hagyott jóvá, amelynek csaknem fele arra szolgál, hogy a fejlődő országokban élő betegeknek antiretrovirális gyógyszereket juttassanak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bízik abban, hogy "Hárommillió 2005-ig" elnevezésű kezdeményezése, amelynek értelmében a szegény országokban 3 millió HIV-fertőzöttet részesítenek kezelésben, a jövő év végéig megvalósul.
Richard Feachem, a Világalap operatív igazgatója szerint viszont nyugtalanító a járvány folyamatos terjedése: "A 'Hárommillió 2005-ig' után jön majd az 'Ötmillió 2007-ig' program, majd a 'Nyolcmillió 2010-ig'. A betegség 2020-ig folyamatosan terjedni fog. A megelőzés, a betegek felkutatása, kezelése és az árvák fölötti gondoskodás hatalmas összegeket fog felemészteni."