Felhívás a Holt-tenger megmentésére

Vágólapra másolva!
A Holt-tenger megmentése érdekében felhívással fordult Jordánia a nemzetközi közösséghez, arra kérve a világ országait, hogy segítsenek a világ egyik pótolhatatlan természeti kincse vízháztartásának helyreállításában.
Vágólapra másolva!

A világ szárazföldi területeinek legmélyebb pontján fekvő, legmagasabb sótartalmú, összefüggő vízfelület 50 éven belül eltűnhet a Föld felszínéről, ha nem növelik jelentősen a Holt-tengerbe jutó víz mennyiségét - hangzott el Holt-tenger partján tartott nemzetközi vízügyi konferencián.

"A Holt-tenger a világon egyedülálló természeti érték, amely az idők kezdetétől az emberi történelem középpontjában állt, most azonban puszta léte forog kockán, és súlyos veszély fenyegeti a Holt-tenger környékének egész ökoszisztémáját"- jelentette ki a tanácskozáson Hazem Nasszer, Jordánia mezőgazdasági minisztere. Az általa előterjesztett, Holt-tenger kezdeményezésnek nevezett javaslat értelmében évente két milliárd köbméter vizet kellene a Holt-tengerbe juttatni.

"A tenger vízszintje évente körülbelül egy méterrel apad - részben a tengerbe befolyó friss víz mennyiségének csökkenése miatt -, és ennek következtében az egész környező biológiai rendszert érintő károkkal kell számolnunk. Ilyenek például a Holt-tenger partján sorra keletkező óriási, gyakran 20 méter mélységű gödrök. Sürgősen lépnünk kell az ilyen és hasonló negatív környezeti hatások megszüntetése érdekében" - mondta a miniszter.

A Világbank már korábban jelezte, hogy 1 milliárd dollárral kész hozzájárulni a Holt-tenger vízháztartásának helyreállításához, és jelenleg a projekt technikai kivitelezésének részletein dolgoznak a szakértők. Az elképzelések szerint a Vörös-tengerből szivattyúznának át vizet a Holt-tengerbe, hogy ez utóbbi vízmennyisége ismét elérje a korábbi szintet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!