Az ADHD nem elsősorban a szülői magatartás, nevelési hiba következménye. A viselkedési zavart genetikai hajlam segíti elő, s a tünetek akkor jelentkeznek, ha a veleszületett genetikai rendellenességet felerősítő környezeti hatások érik a gyermeket - mondta el a tanácskozáson a világszerte mind több gyermeket és családot érintő probléma kutatásával foglalkozó kutató csoport egyik tagja.
Több gén egyidejű hibája
A zavart nem egyetlen gén okozza: a jelek arra utalnak, hogy több gén egyidejű hibája az előfeltétele az ADHD kialakulásának, de hogy pontosan mely génekről van szó, annak kiderítéséhez még hosszas kutató munkára van szükség - jelentette ki Eric Taylor. A Brit Pszichiátriai Intézet professzora szerint a vizsgálatokból egyértelmű, hogy az ADHD-vel diagnosztizált személyek agyának az önfegyelemért felelős területe kisebb, mint azoké, akik nem szenvednek ettől a rendellenességtől. Tény az is - tette hozzá Taylor professzor - hogy az ADHD-s személyek agyszerkezete többnyire egymástól is különbözik, ami szintén arra utal, hogy a rendellenességet nem egy és ugyanazon genetikai elváltozás okozza.
Az ADHD - legalábbis annak enyhébb formája - a világ lakosságának legalább öt százalékát érinti, megítélése és kezelése azonban a világ országaiban igen eltérő. Nagy-Britanniában például nem fordítanak kellő figyelmet gondozására, az Egyesült Államokban viszont túlreagálják, és a kelleténél sokszor jóval több gyógyszerrel tömik tele a figyelemhiányos, fokozott aktivitási zavarral küzdő gyerekeket - mondta Eric Taylor. Az ADHD-diagnózis azonban nem csupán átok - fejtette ki a brit professzor. Mivel a rendellenességet okozó genetikai hiba a világban tömegesen fordul elő, ez azt jelzi, hogy valamiképpen a túléléssel van kapcsolatban - vélekedett. A hiperaktívitás enyhe formája akár jótékony hatású is lehet, a hiperaktív személyek reakciói ugyanis az átlagnál gyorsabbak, igaz viszont, hogy az előre tervezésben rendre az átlagosnál gyengébb teljesítmény nyújtanak - tette hozzá.