Az albuquerque-i University of New Mexico kutatói Jennifer Pierce vezetésével vizsgálták Idaho állam központi részének 8 ezer év alatt lerakódott üledékeit. Arra a megállapításra jutottak, hogy a fenyvesekben a legpusztítóbb tüzek olyan időszakokban keletkeztek, amikor az éghajlat felmelegedett. A kevésbé kiterjedt tüzek ezzel ellentétben akkor lángoltak fel, amikor a térség klímájának átlaghőmérséklete alacsonyabb volt.
Mint arról több ízben beszámoltunk, az utóbbi években példátlanul heves erdőtüzek pusztítottak az Egyesült Államokban, lakóépületek égtek porrá, a tűzvész több esetben emberéletet is követelt.
Az erdőtüzek kialakulásának megakadályozására számos törvény született az USA-ban. Az egyik ilyen, 2003-ban megszavazott törvény szerint a fásított területeket idővel arra a szintre kell csökkenteni, ami az ember megjelenése előtt volt jellemző az érintett területeken. A Nature-ben közölt cikk szerzői azonban úgy vélekednek, hogy tanulmányuk eredményei alapján a törvényt felül kellene vizsgálni: az erdők ritkítása nem lehet komoly eszköz a tűzvészek kialakulása ellen.
Az Egyesült Államokban évente több mint 1,6 milliárd dollárt emészt fel az erdőtüzek elleni védekezés.