Műholdkép a Kárpátok fenyegető hótömegéről

Vágólapra másolva!
Az utóbbi napokban számos elemzés látott napvilágot a Tisza vízgyűjtőjén felhalmozódott temérdek hóról és az ebből fakadó árvízveszélyről. A Tisza kárpáti vízgyűjtőjéről készült műholdfelvételen előtűnik az Északkeleti-Kárpátok láncait borító nagykiterjedésű hótakaró.
Vágólapra másolva!

A vízjelző szolgálat adatai szerint március 16-án (a felvétel készítése előtti napon) a Tisza teljes vízgyűjtőjén 9 köbkilométer (5 Balatonnyi) víz volt hó formájában. Ennek mintegy fele az 500-1000 méter közötti magassági zónában van, tehát ott, ahol most kezdődött meg az olvadás.

Bár az érték több mint négyszerese az ebben az időpontban mért sokévi átlagnak, és a 2000-es árvíz előtti víztömeget is mintegy két és félszeresen múlja felül, azt, hogy mekkora árvizet okoz, alapvetően a következő hetek időjárása határozza meg. Lassú olvadás esetén a 2003-as helyzet ismétlődhet meg, amikor szintén a 2000-es évit jóval felülmúló hó borította a vízgyűjtőt, de az olvadás nem hozott komoly áradást. Gyors olvadás, illetve a hótakarót érő meleg eső esetén azonban a mostani hótömeg igen komoly veszélyt rejt magában.

A műholdképen látható, hogy az Alföldön, az alföldi peremvidéken és az Erdélyi-medence egy részén az elmúlt héten elolvadt az összefüggő hótakaró. Az olvadás igen gyors volt: Békés megye nagy részén közel egy nap alatt következett be. Az alföldi hó olvadása okozta az utóbbi idők belvizeit (a valós színes kép sötét talajhátterén ezek nem látszanak jól).

Forrás: ELTE

A teljes, nagy méretű kép itt érhető el.

Az összefüggő kelet-kárpáti hótakaró nyugaton a kép készítésekor nagyjából az Ungvár-Beregszász-Szatmárnémeti vonalig terjedt, ettől délre már csak a hegyvidékeket (a Meszes és délebbre az Erdélyi-szigethegység) fedi hó. A felvétel keleti és északi (jobb és felső) felét az Északkeleti-Kárpátok teljesen behavazott hegylánca uralja. A vízjelző szolgálat által működtetett HYDROINFO adatai szerint itt, az 1000 méter feletti hegyvidékeken az átlagos hóvastagság még 1 méter feletti. Érdekesség, hogy a Kárpátok gerinc-zónájában megjelenő sötétzöld színt a fenyőerdők okozzák; ott, ahol a szél lefújta a havat az ágakról. A Kárpátok északkeleti oldalán Galícia behavazott dombvidékei és erdői látszanak.

A képet március 17-én, csütörtökön készítette a TERRA műholdon levő MODIS-rendszer. Az ELTE műholdvevő állomásán vett felvételt valós színben mutatjuk be.

Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!