Robotmanökenek és cyber-dajkák az Expo 2005-ön

Vágólapra másolva!
Táncpartner, zenész vagy recepciós: kedvesek, életszerűek, szórakoztatók a világkiállítás mostani kedvencei a japán Ajcsiban.
Vágólapra másolva!

Koizumi Junicsiro japán miniszterelnök Csehországba tett hivatalos látogatására magával vitte az Aszimo nevű robotot. Ez az apró, űrhajósra hasonlító szerkezet cseh nyelven mutatkozott be (mint "a jóakarat követe"), köszöntőket mondott és virágot adott át a Prágai Nemzeti Múzeum igazgatójának. Nos, éppen Karel Capek cseh író használta először a robot szót egy 1921-es darabjában. Ezen egy olyan rabszolga-gépet értett, amely unalmas, jelentéktelen munkákat végez el.

Vannak, akik szerint a technológia jelentős haladása és a robotgyártók még jelentősebb reményei ellenére ez a meghatározás ma is érvényes. "A mostani elvek szerint konstruált gépek nem lesznek képesek az emberi értelemmel összevethető mesterséges intelligencia létrehozására" - állítja Roger Penrose (Oxfordi Egyetem), az egyik legkiválóbb mai fizikus és matematikus.

A japán kormány 30 millió dollárt költött olyan robotokra, amelyeket a március 25-én kezdődő Expo 2005-ön mutatnak be. Ilyen gépek lesznek a több nyelven beszélő recepciósok; a gyanús tárgyakra érzékeny biztonsági őrök, illetve a takarító személyzet, amely a szemétkosarakat üríti ki. A mozgáskorlátozottak újfajta automata kocsijai kijelölt útvonalakon fognak haladni, elkerülve az akadályokat. A fő attrakciót olyan prototípusok bemutatása jelenti majd, amelyeket az utolsó pillanatig a legnagyobb titokban tartottak: ilyenek lesznek az asztalt terítő, a portrérajzoló és a betegeket kísérő robotok.

Tánc- és sakklépések

Biztosan nagy visszhangja lesz a robotmanökennek, a táncpartner robotnak és a Toyota által megalkotott cyber-zenésznek, amely mesterséges tüdeje és szája segítségével fúvós hangszeren játszik. Az ilyen gépeknél előírás, hogy külsőleg minél inkább hasonlítsanak az emberre. Leginkább a mimikával is rendelkező robotok emberiek, mint az immár két éves K-bot, amely a polimer bőr alá ültetett apró motorok és 24 műizom segítségével mosolyog, ráncolja szemöldökét, fintorog vagy bandzsít.

Forrás: EPA

Forrás: EPA


A Hitachi száguldó robotja és a Toyota "muzsikusa"

Egész más emberi - sőt emberfeletti - erények jellemzik a cyber-tudóst, a walesi Ross King professzor alkotását, amelyet közel egy éve mutattunk be. Ez a robottal összekötött rendszer egymaga képes hipotéziseket felállítani, kísérleteket tervezni és feldolgozni az eredményeket, majd ezekből tanulva, tökéletesíteni feltevéseit. A gép egyik fő erénye az önállóság: egyedül tud dönteni arról, milyen kísérletekkel érdemes vizsgálni egy adott tudományos kérdést.

Gyorsak, fáradhatatlanok, immár döntésképesek is: ám egyelőre híjával vannak az emberi intuíciónak. Mindez az olyan sakkprogramokra is igaz, mint a Junior, amely Kaszparovval szemben is döntetlenre vitte a játszmát. A program azért nem vesztett, mert egy másodperc alatt több százmillió lehetséges lépést tud végigelemezni. Kaszparov "csak" kettőt vagy hármat, viszont rendelkezik egy olyan zsenialitással, amelyet senki nem képes a gépbe bekódolni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!