Hiroshi Ishiguro professzor az Oszakai Egyetem Intelligens Robotikai Laboratóriumában dolgozik. Az emberszerű tulajdonságokkal, például velünk azonos, vagy nagyon hasonló mozgásmechanizmusokkal rendelkező robotokat nevezi androidoknak.
Humanoidok, androidok
A Laboratóriumban régóta fejlesztenek humanoidokat. Abból az alapkérdésből indultak ki, hogy mi lehet az embert a számítógéppel összekötő leghatékonyabb interfész. Kezdők számára az egér és a billentyűzet használata egyaránt okozhat fejtörést. Ráadásul az információcsere általában (szavakkal, gesztusokkal, arcjátékkal, stb. folytatott) beszélgetés formájában történik. Hasonló kommunikációt humanoid robotokkal is folytathatunk - állítják a Laboratórium tudósai. Általuk valósul meg a legkönnyebb, legtermészetesebb ember-gép interakció.
Eleinte nem androidokra, hanem "egyszerű", de a Homo sapienstől jól megkülönböztethető humanoidokra összpontosítottak: Eveliee P1, Robotvie-IIS, Robovie-II, Robotvie-M, Robovie-III, Robovie-R egyaránt két lábon, de legalábbis felegyenesedve közlekedő masinák, embernek vagy műembernek viszont senki nem nézné őket.
"Sok robotot terveztem már, és elég hamar rájöttem, mennyire fontos a kinézetük" - nyilatkozta Ishiguro. "Az emberszerű külső erőteljes jelenlétet ad nekik." Hangsúlyosabbá teszi, hogy velünk egy helyiségben tartózkodnak. (Nehéz eldönteni, hogy a mozgás, vagy a küllem a fontosabb - teszi hozzá a kutató.)
A japán kislány és a japán nő
Repliee Q1 úgy néz ki, mint egy ötéves japán kislány. Élő ember alapján modellezték. Fejét kilenc irányba képes mozgatni, karjával szintén tesz mozdulatokat. Bal karján a bőr alá ültettek négy rendkívül érzékeny, különböző nyomásokra változó reakciókat biztosító tapintás-szenzort.