A fokozottan védett, egymillió forint eszmei értékű madár törött szárnya miatt még júliusban került be a kert madármentő állomására. A sast az Északi-középhegységben találták, idei fészekből származik, és bal szárnyának csonttörése miatt került a mentőállomásra. Az állatkerti orvosok akkor megműtötték a madarat, amely ezután egy elkülönített, a közönségtől elzárt röpdébe került a csontgyógyulás időszakára.
Az úgynevezett velőűr-szegezéses technikával ellátott törött szárnyból a múlt héten távolították el a csontot tartó fémeket, és a gondozók szombaton szállították volna át a madarat egy tágasabb röpdébe - ahol a szárny tovább erősödhetett volna - ám szombat reggel már nem találták a sast.
Mivel az állat egy zárt röpdéből tűnt el, valószínű, hogy ellopták, ezért az állatkert igazgatósága ismeretlen elkövető ellen feljelentést tett. A kert a nyilvánosság segítségét kéri a madár felkutatásában, hiszen az állat még nem tekinthető teljesen gyógyultnak, megfelelő gondozás nélkül kétséges az életben maradása is.
Az állatkert történetében nem ritka az állatlopás: legutóbb tavaly selyemmajmot, majd kígyót loptak el - emlékeztetett Hanga Zoltán, az intézmény szóvivője. Akkor sokat segített a nyilvánosság: két nappal az eltűnése után megkerült a pálmaházból ellopott 10 hónapos selyemmajom, és a lopásról szóló híreket követően tucatjával adtak le állatokat a Fővárosi Állat- és Növénykertben.
A parlagi sas lakásban tartása szinte lehetetlen, ezért valószínűbb, hogy a tettesek megpróbálják majd eladni az állatot. A sas azonosítását segítheti, hogy szárnyán látszanak még a műtét nyomai, és az állatkertben DNS-mintáját is őrzik.
[origo]/MTI