Mint ismeretes, 2005. december 11-én helyi idő szerint reggel negyed hét körül a dél-angliai Buncefield üzemanyagraktár-komplexumban több robbanás következett be. A lutoni reptér közvetlen közelében, Nagy-Britannia ötödik legnagyobb üzemanyagraktárában - amely több londoni repteret és jelentős körzetben a töltőállomásokat látja el üzemanyaggal - mintegy tucatnyi üzemanyagtartályban robbant fel a tárolt finomított olajszármazék.
A bemutatott felvételen, amelyet 2005. december 11-én budapesti idő szerint 22:16-kor rögzített a TERRA műhold MODIS rendszere, egy éjszakai, ún. termális csatorna képét látjuk. A 11 mikrométeres sávban készült infravörös képen igen jól látható a keletkezett, és - helyi források szerint - többször tíz méter magas lángoszlop hatása. (A nagyobb képen a nyíl mutatja az objektumot.)
A kép horizontális felbontása mintegy 1 km, ezért felmerül a kérdés, hogyan lehetséges, hogy képünkön több képelemnyi (pixelnyi) kiterjedésű a tűzcsóva (nagyított kép). A magyarázatot a légkör és a légkörben található aeroszol (porrészecskék) hatása adja. Az egyébként 1 km2-nyi pixelméretnél kisebb tűz által kibocsátott fény- és hősugárzás a szomszédos területek légtömegein szóródva a szomszédos pixeleket is befolyásolja. Ezt a hatást még felerősíti a tűz következtében előálló forró füst.
A gyengébb felbontásuk miatt sem túl látványos termikus műholdas csatornák egyik fontos felhasználási területe éppen ez, az ún. hőtranziensek (pl. bozót- és erdőtüzek, földalatti tőzegtüzek) felderítése, illetve monitorozása olyan területeken, ahol földi módszerekkel nem vennénk észre, vagy a kiterjedését nem tudnánk jól behatárolni.
Molnár Gábor - Székely Balázs (ELTE)