Napjaink biotechnológiája számos gyógyszer és biokémiai termék előállításához baktériumokat és gombákat használ. Ahhoz, hogy a megfelelő polcról a megfelelő mikroorganizmust lehessen levenni, alaposan meg kell vizsgálni a petricsésze tartalmát. Alapos genetikai feltérképezést viszont nem lehet végezni, mert sokáig tartana, ezért mintegy "ujjlenyomatot" rögzítenek a mikroorganizmusokról tömegspektrométer segítségével. Ez a vizsgálat az élő szervezet proteinjeit és azok töredékeinek eloszlását rögzíti egy felvételen.
A "Mirob" fantázianevű elemző robot a mikrobák azonosításának teljes műveletét elvégzi. Megfigyelő kamera ellenőrzésével mintát vesz az élő anyagból, és a tömegspektrométer mintatartójába teszi. Az automatikus elemzés során a gép ismert minták "ujjlenyomatával" összehasonlítja a kérdéses anyagot és eldönti, hogy ismert mikroorganizmusról vagy ismeretlen anyagról van szó. A vizsgálat mindössze néhány percig tart, korábban csak több mérés elvégzése után volt meg a kiinduláshoz szükséges eredmény.
Az új automatikus elemző berendezés több német cég együttes munkája a "Kutatás a Jövő Termeléséért" projekt keretén belül. A robot konstrukcióját, a szoftvert, a szenzorokat és a szakmai tervezést más és más cég készítette. A sikeres bemutatkozás után a robot piacra dobását tervezik a gyártók.
kzp