Vágólapra másolva!
A Dinoszauruszok Csodás Világa című kiállításon több tucat, beépített robotok által élethűen mozgatott dinoszaurusz mellett először láthatja a nagyközönség az első magyarországi dinoszaurusz-leleteket.
Vágólapra másolva!

Százhatvan millió éven át a dinoszauruszok uralták a Földet, mígnem körülbelül 65 millió éve váratlanul kihaltak - ma sem tudjuk pontosan, miért. A Tudományos Játszóház korábbi kiállítótermében, a Váci út 19-ben április 7-től november végéig 28 különféle dinoszaurusz-modell csodálható meg, látványos ismertetéssel.

2000-ben hosszas kutatások eredményeként a Bakonyban felszínre kerültek az első magyarországi dinoszaurusz-leletek, amelyeket most először mutatnak be a nagyközönségnek. 4x2,5 méteres homokágyban látható a Hungarosaurus tormai csontváza, úgy, ahogy a fosszilizálódott csontok eredeti helyzetükben megőrződtek. A Hungarosaurusok közel 4 méteres páncélos dinoszauruszok voltak, és a mai Bakony-hegységet járták 85 millió évvel ezelőtt.

A kiállítás másik látványossága a repülő hüllők vagy pteroszauruszok egyetlen hazai képviselője, a Hungarosaurus lelőhelyén előkerült Bakonydraco galaczi - a faj egy egyedének fogatlan aló állkapcsa és négy nyaki csigolyája látható a kiállításon. Az állat szárnyfesztávolsága a maradványok rekonstruálása alapján elérhette a 3-3,5 métert, ami közepes méretnek számít a repülő őshüllők között. Ahogy az összes pteroszauruszra, a Bakonydracóra is jellemző, hogy csontja rendkívül vékony falúak voltak. Fogatlan állkapcsa arra utal, hogy halakkal, vízparton élő ízeltlábúakkal, puhatestűekkel táplálkozhatott. A Balonydraco legközelebbi rokonai Üzbegisztánból, Spanyolországból, illetve Marokkóból ismertek. Ők voltak a Azhdarchidák, a "hosszú nyakú" pteroszauruszok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!