Az óriáspandák (Ailuropoda melanoleuca) élőhelye valaha Kínán kívül Délkelet-Ázsiára is kiterjedt. A nagytestű növényevők számának fogyatkozására először egy 1968-ban elkészített felmérés mutatott rá: akkor 196 egyedet számláltak össze a Kína nyugati erdőségeiben 300 négyzetkilométeren elterülő Wanglang Rezervátumban. Ez a szám a következő, 1985-ös mérésre 19-re csökkent, majd 1998-ban 27 egyedet regisztráltak.
A vadon élő pandák megszámlálása igen nehéz feladat, mivel kiterjedt, erdővel borított területen élnek a hegyek között. A pandaszámlálás hagyományos módja az volt, hogy táplálékforrásukon, a bambuszágakon hátrahagyott különböző nagyságú harapásnyomokból következtettek a populáció nagyságára. Ez a módszer azonban nem adott megbízható információt sem az egyedek nemére, sem korára nézve, ezért a zoológusok új eljárást dolgoztak ki. "Módszerünk lényege, hogy a hátrahagyott ürülék alapján mérjük fel a pandák számát" - magyarázza Michael Bruford (Cardiff University, UK), aki a Current Biology folyóiratban közölt tanulmányban számolt be eredményeikről.
A pandák ugyanis naponta akár 40-szer is ürítik székletüket, minta tehát bőségesen áll a biológusok rendelkezésére. Bruford és kollégái az ürülékminták nyálkájából DNS-t vontak ki, így az egyedi szekvenciák alapján pontosan meg tudták állapítani az egyedek számát és nemét: jelenleg összesen 66 példány (35 hím és 31 nőstény) él a vizsgált területen - ez több mint a duplája az 1998-ban mért adatnak. A DNS-minták alapján az is megállapítható, hogy a populációban nincs nyoma a beltenyészetre utaló betegségeknek. Brufordék következő célja, hogy a genetikai vizsgálatok módszerével a többi nemzeti parkban is újraszámlálják a pandákat, hogy a korábbiaknál pontosabb képet alkothassunk számukról. A világon összesen - vadon, illetve fogságban - körülbelül 3000 óriáspanda él, ebből az 1998-as számlálás szerint 1596 Kínában.
A pandakölyök 90-130 grammos súllyal, csupaszon és vakon jön a világra
A pandák "visszatérésének" számos magyarázata lehet - vélekedik Karen Baragona, a WWF washingtoni központjának munkatársa. A védett rezervátumok, a szaporítási programok és az utóbbi évek erdőgazdálkodási szigorításai mind-mind hozzájárulhattak ahhoz, hogy nőtt a pandák száma a megfigyelt területen.