Első képünk magyar idő szerint hétfőn délután egy órakor mutatja a hazánk felett kialakult zivatarfelhőket. A kép jobb alsó részén könnyen felismerhetjük a Balaton türkiz színű vizét. A kép felső részén látható nagyobb felhőtömb Szlovákia felett húzódik, tőle délre látjuk azt a zivatargócot, amely a Bükktől halad Budapest felé. Egy kisebb önálló zivatargóc is látszik a főváros felett, továbbiak az Alföldön, a Börzsöny és a nyugati határ térségében okoztak ekkor erős záporokat, villámlást.
Olvasóink fotói és videófelvételei a budapesti özönvízről
A felvétel nagyobb méretben itt tölthető le
A második képen azt látjuk, hogy két órával később a kezdetben különálló tömbök felhőzete egyesült. Ez volt az a felhőtömb, amelynek csapadéka egy órára megállította a forgalmat Budán. Bár jelenség több megyére kiterjedt, egyáltalán nem volt mindenütt sok csapadék ott, ahol a képen felhőt látunk. Kisebb tömbök láthatók Békésben, Szeged környékén, Baranyában és a Kisalföldön, illetve a főváros és a Balaton között is. A zivatarokkal nem érintett területeken folytatódott a nyári kánikula.
A felvétel nagyobb méretben itt tölthető le
A második képen az is látható, hogy a zivatartevékenység nem korlátozódott a Kárpát-medencére; a Balkánon, annak is elsősorban a nyugati részén, az Adria mellékén szintén komoly viharok alakultak ki.
Az AQUA műhold MODIS-rendszerének (első kép) és a NOAA-16 műhold AVHRR-rendszerének képeit július 24-én, hétfőn rögzítettük az ELTE vevőállomásán.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)