Mire tanít a csillagos ég? - a hét asztrofotója

Vágólapra másolva!
A Magyar Csillagászati Egyesület a Természet Világával közösen "Mire tanít a csillagos ég?" címmel pályázatot írt ki diákoknak csillagászati témakörben.
Vágólapra másolva!

A csillagászatot nem véletlenül tartják a legősibb tudománynak: már az ősember is érdeklődve figyelte a különösen fénylő pontokat az égen. Az égitestek "járása" alapján tájékozódott, készített naptárat, hozzájuk igazította a létfenntartáshoz szükséges tevékenységeket. Nyugodtan mondhatjuk, hogy az égbolt tudománya nélkül aligha alakult volna ki a mai értelemben vett civilizáció a Földön.

Az évezredek folyamán - közvetlenül vagy közvetve - számtalan felfedezés és találmány a "csillagoknak" köszönhette létrejöttét. A Magyar Csillagászati Egyesület különdíjára pályázókat arra kérjük, hogy az emberiség és a tudomány történetének ezen csomópontjai közül egyet bemutatva ismertesse, hogy a választott időszakban miért és mi volt fontos a csillagászatban az emberiség továbbfejlődéséhez, mire tanította az érdeklődő embert a csillagos ég, illetve a csillagászat tudománya? Melyek azok a csomópontok, amelyek más területekhez kapcsolódva előrevitték a tudományt?

A legismertebbek közül a földrajzi felfedezéseket, a naptárat, az időmérést, a távcsövek elkészítését, a számítástechnika bizonyos ágainak fejlődését említhetjük, de a pályázatban bármilyen más téma is feldolgozható. A kérdés más oldalról is megközelíthető: mire jutottunk volna, milyen lenne a világunk "égi műveltség" nélkül? A felvetés ma azért érdekes és aktuális, mert - más természettudományos tárgyakhoz hasonlóan - a csillagászat is egyre inkább kiszorul a tankönyvekből, tantervekből.

A dolgozatban a pályázó térjen ki saját eddigi csillagászati tanulmányaira is, valamint arra, tagja-e valamilyen szakkörnek vagy klubnak. Fontos része a pályázatnak a megfelelő forrásjegyzék és a felkészítő tanár nevének feltüntetése. A pályamunkákat - ha van rá mód - digitális formában is kérjük mellékelni, de ennek hiánya nem kizáró ok.

Formai követelmények

  • A cikkek olvasmányos, stilisztikai és helyesírási szempontból kifogástalanok legyenek. Ezúton kérjük a felkészítő tanárokat, szíveskedjenek e tekintetben is útmutatást adni tanítványaiknak. Ne feledjék, hogy a diákpályázat cikkírói pályázat is, ezért a dolgozatokat úgy kell megírni, hogy annak tartalmát a természettudományok iránt érdeklődő, de a témában nem járatos olvasók is megértsék
  • A pályaművek terjedelme maximum 6 ritkán gépelt oldal lehet, a kéziratokat 3 példányban kell beküldeni, lehetőleg mágneslemezen is mellékelve
  • A téma illusztrálására rajzok, fényképek, videofelvételek, táblázatok csatolhatók, ezek terjedelme nem számít be a szövegterjedelembe. A felhasznált irodalmat is kérjük megadni!
  • A pályázók a nevükön kívül tüntessék fel lakcímüket, valamint iskolájuk és tanáruk nevét és címét is

A cikkek beküldésének határideje: 2006. okt. 31.
Cím: Természet Világa szerkesztősége, 1444 Budapest 8., Pf. 256. A borítékra írják rá: Diákpályázat.

A pályázaton azok a diákok indulhatnak, akik a 2006-as naptári évben még középfokú intézménybe jártak. A további feltételek megegyeznek az általános pályázati kiírással, ami a Természet Világában, illetve a folyóirat honlapján olvasható a www.termeszetvilaga.hu címen.

Összdíjazás: csillagászati könyvek 30 000 Ft értékben.

Tanácsokért megkereshetik a Magyar Csillagászati Egyesületet is:

Postacím: 1461 Budapest, Pf. 219. Email: mcse@mcse.hu, internet:
http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek/20060807_termvil_2.html

A Magyar Csillagászati Egyesület vezetősége az NGC 1365 küllős spirális galaxis felvételével kíván jó munkát a diákoknak.

Forrás: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Az NGC 1365 küllős spirális galaxis. A kép nagyméretű változatának letöltése (FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!