A helyenként nagy mennyiségű téli csapadék és az erős szél számos ponton megbénította a kontinens közlekedését. A következő képpáron Európa nyugati részét láthatjuk a havazás után. Első képünkön valós színekben mutatjuk a kontinens képét, vagyis a műhold helyéről az emberi szel nagyjából ezeket a színeket látná. Nyugaton feltűnik az atlanti part jellegzetes alakja, délen pedig a Földközi-tenger nyugati medencéje. Délen és keleten még az átvonult front felhőzete is látszik, de másutt is láthatjuk a fehér felhőtömböket. Fehérek a frissen hullott hóval fedett vidékek is.
Amikor a fehér hómezőket és a fehér felhőket el kell különíteni, hamis színes felvételeket alkalmazunk. A különböző hullámhosszú infravörös árnyalatokban a hó és a felhő fényvisszaverése lényegesen eltér, és ha ezekből keverünk látható színű, de nem a valódi színeket tartalmazó képet, akkor más-más színekben fognak jelentkezni. Második képünkön a felhőzet fehér vagy halvány narancssárga színben jelenik meg, míg a hómezők színe a pirostól a telt narancssárga árnyalataiig terjed. A hómentes szárazföld türkizkék és zöldes színű.
A képen láthatjuk, hogy Franciaország középső részétől Dél-Németországon és az Alpokon át Lengyelországig húzódik egy mintegy 4-500 kilométer széles behavazott sáv. Egy észak-déli hópászta húzódik végig Franciaország atlanti partja mentén. Havas még a belga tengerpart, a dán szigetek egy része, és foltokban megmaradt a hó Anglia egyes részein is.
A TERRA műhold MODIS-rendszerének felvételét január 25-én rögzítettük az ELTE vevőállomásán. A teljes terület bemutatásához a felvétel eredeti felbontását mintegy hetedére csökkentettük.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)