Egyedi emlékek törlése

Vágólapra másolva!
Lehetséges bizonyos félelmetes emlékeket törölni anélkül, hogy más emlékeket módosítanánk. Francia kutatóknak legalábbis sikerült patkányok agyából egyedi memórianyomokat törölni, miközben más emlékek érintetlenül maradtak.
Vágólapra másolva!

A Nature Neuroscience c. szaklap hasábjain nemrégiben közzétett eredmények (Doyere V., et al. Nature Neurosci., doi:10.1038/nn1871, 2007) segítenek mélyebben megérteni a memória működését, azt, hogy miképpen tárolódnak és íródnak be, illetve hogyan változnak meg bizonyos emléknyomok. Mindez segíthet a traumák utáni, fóbiaszerű stresszes rendellenességek feloldásában is. Az ún. poszttraumás stresszben (post-traumatic stress disorder, PTSD) szenvedő emberek a jövőben megszabadulhatnának az életüket megkeserítő emlékektől.

Egy-egy emlék maradandó tárolásakor az adott emléknyom a rövid távú memóriából áthelyeződik a hosszú távú memóriába. Ezt a folyamatot hívjuk emléknyom-rögzülésnek, más néven memória-konszolidációnak. Az már korábbról is ismert volt, hogy bizonyos szerek megzavarhatják ezt a folyamatot. Joseph LeDoux és munkatársai (Center for Neural Science, New York University) arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire specifikus az így, mesterségesen előidézett zavar. Meg lehet-e vajon zavarni egy adott emléknyom áthelyeződését a hosszú távú memóriába anélkül, hogy közben bármiféle hatással lennénk más emléknyomok rögzülésére?

A kutatók két különböző dallammal kondicionáltak patkányokat. Mindkét muzsikával félelmet keltettek az állatokban, mert a zenével egyidőben elektromos sokkot is alkalmaztak. Az így kondicionált állatok felének ezután olyan szert adtak, amely közismerten részleges amnéziát (emlékezetkiesést) okoz. Ezután az összes állatot emlékeztették a félelemkeltő muzsikára, oly módon, hogy újra lejátszották nekik az egyik dallamot - nagyon fontos kísérleti körülmény, hogy csak az egyik dallamra emlékeztették őket. Az emlékeztetés idejében az állatok fele még a szer hatása alatt állt.

Egy nappal később megvizsgálták, miként reagálnak az egyes állatok a különböző dallamokra. A kezeletlen patkányok mindkét dallam hatására félelmet mutattak, hiszen mintegy "várták" az elektromos sokk közeledtét. Az amnéziát okozó szerrel kezelt állatok azonban nem mutattak félelmet annak a dallamnak hatására, amelyre a drogkezelés alatt emlékeztették őket. Az adott emlék teljesen kitörlődött a memóriából, míg a másik, szintén félelmet keltő emlék (dallam) és hatása változatlanul megmaradt.

LeDoux kutatócsoportjának arra az elképzelésre is sikerült kísérletes bizonyítékokat találnia, hogy a mandulamag vagy szaknyelven amygdala (az agy mélyebb részeiben található ősi idegi mag), amelynek jelentős szerepe van az erős érzelmek, többek között a félelem átélésében, központi szerepet játszott ebben a folyamatban. A félelmet keltő emlékek kialakulása és előhívása alatt rendszerint fokozódik az idegsejtek közötti kommunikációs aktivitás ezen a területen, a droggal kezelt állatokban azonban éppen ellenkezőleg - csökkent. Ez azt mutatja, hogy a félelmet keltő emlék valóban törlődött a memóriából, és nem egyszerűen az történt, hogy a memória és a félelemre adott válaszreakció közötti folyamat valahol megszakadt vagy gátlódott.

Greg Quirk neurofiziológus szerint a felfedezés hatalmas lépés lehet a pszichiátriai betegségek gyógyításának folyamatában. Olyan típusú betegségek esetén, mint a fent említett PTSD, a pszichiáterek által alkalmazott kondicionálás jelentős javulást hozhat. "Ezek a drogok nagymértékben segíthetik a terápiát. Új távlatok nyílhatnak a pszichiátriában, és a jövőbeli gyógymódok valószínűleg ebbe az irányba fognak eltolódni. Az idegrendszeri kutatások pedig segítenek abban, hogy még hatékonyabb eszközöket állíthassunk a gyógyítás szolgálatába" - mondta Quirk a Nature online hírszolgálatának.

Markó Károly biológus

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!