Szenzációs felvétel egy borneói orrszarvúról

Vágólapra másolva!
A dzsungel mélyén elhelyezett kameracsapdával különleges felvételeket sikerült készíteni a rendkívül ritka borneói orrszarvúról - adta hírül a WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet. A kétperces videofelvétel az első mozgókép, amelyen megfigyelhető a világ legritkább orrszarvújának viselkedése - az állat óvatosan körbeszimatol, majd közelebb jön, és kis híján beszippantja a kamerát.
Vágólapra másolva!

A kutatók becslése szerint mindössze 25-50 orrszarvú élhet még Borneón. A szumátrai orrszarvú borneói alfajának utolsó túlélői már csak a Borneó Szívének is nevezett Sabah tartomány legeldugottabb erdeiben élnek. Ez az állat annyira rejtőzködő életmódot folytat, hogy az első és eddig egyetlen fotót is csak 2006-ban sikerült elkészíteni róla. Talán még nem is látta őket ember, ezért is hihetetlen szenzáció a videófelvétel - írja a WWF.

A kameracsapdát sikeres tesztelés után Borneó északi részén, Sabah tartományban állították fel. A kamerával készített felvételek értékes információhoz juttatják a kutatókat az állat kondíciójáról és viselkedéséről.

Olyan helyet kerestek a két kameracsapdának, ahol a nyomok alapján feltételezték, hogy arrafele mozognak orrszarvúk. Négy hét elteltével ellenőrizték a két gépet és akkorra már meg is voltak a felvételek. "Bebizonyosodott, hogy a kameracsapda működik, és igen hasznos a természetvédelmi munkánk ellátásához. A felvételek fantasztikusak, jobbak nem is lehetnének" - nyilatkozta Stephen Hogg, a WWF helyi munkatársa.

Az elmúlt 20 évben semmi nyomát nem találták annak, hogy Sabah-on kívül Borneó más részein is élnének orrszarvúk, ezért a kutatók attól tartanak, máshol már kipusztultak. A legnagyobb fenyegetést számukra az otthont adó erdők pusztítása és az orvvadászat jelenti. A magányosan élő állatok ráadásul elszigetelten élnek távoli erdőrészekben és nehezen találnak egymásra szaporodási időszakban.

"Az esőerdők pusztítása több ezer különleges állat- és növényfaj eltűnéséhez vezethet. A borneói orrszarvú is tíz éven belül kihalhat, ha folytatódik élőhelyük további zavarása, az erdők irtása, és nem tartják be a védelmi intézkedéseket" - nyilatkozta Kiss Mónika, a WWF Magyarország munkatársa.

A három borneói ország (Brunei, Indonézia és Malajzia) ez év februárjában írta alá a történelmi jelentőségű Borneó Szíve Egyezményt a terület védelméről és fenntartható módon történő kezeléséről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!